Reklama
aplikuj.pl

Chińczycy przeprowadzili pierwszy spacer kosmiczny poza ich nową stację

Pomimo sporych ambicji Chin w zakresie eksploracji kosmosu, nacja ta nie ma szczególnie bogatej historii. W efekcie pierwszy spacer kosmiczny wykonany w pobliżu nowej chińskiej stacji kosmicznej jest dopiero drugim w historii tego kraju w ogóle.

Manewr został przeprowadzony przez dwójkę astronautów, którzy przebywali poza terenem stacji przez 6 godzin i 46 minut. Najpierw swoja działania przeprowadził Liu Boming, a w krok za nim poszedł Tang Hongbo. Zadaniem śmiałków było zamontowanie robotycznego ramienia o długości 10 metrów, podczas gdy trzeci z członków załogi nadzorował ich działania z wewnątrz.

Czytaj też: Powstanie rosyjska stacja kosmiczna. Ujawniono szczegóły projektu

Moduł Tianhe trafił na orbitę naszej planety pod koniec kwietnia tego roku, a około miesiąc później doszło do pierwszego bezzałogowego lotu towarowego. W planach jest już kolejny spacer kosmiczny, a na 2022 rok przewidziano instalację dwóch dodatkowych modułów, które posłużą w formie laboratoriów.

Spacer kosmiczny przeprowadzony przez chińskich astronautów był dopiero drugim w historii tego kraju

Jako że był to drugi spacer kosmiczny w historii Państwa Środka, to warto wyjaśnić, kiedy miał miejsce pierwszy. Odbył się on w 2008 roku z udziałem Zhai Zhiganga, jednego z członków misji Shenzhou 7. Tamtejszy manewr trwał jednak znacznie krócej, bo 22 minuty. Trzynaście lat później Chińczycy realizują natomiast misję Shenzhou 12. Chińska stacja kosmiczna ma się docelowo składać z trzech modułów, a przedsięwzięcie jest nadzorowane przez Chińską Narodową Agencję Kosmiczną.