Na łamach Monthly Notices of the Royal Astronomical Society opisano badania poświęcone gigantycznych rozmiarów obłokowi składającemu się z rozgrzanego gazu. Jest on większy niż cała nasza galaktyka.
Jedna z teorii zakłada, że chmura pochodzi z jednej z galaktyk i na przestrzeni lat został ściśnięty, zyskując na gęstości. Jak zauważa Ming Sun z University of Alabama w Huntsville, dokonane niedawno odkrycie jest ekscytujące, a przy tym bardzo zaskakujące. Pokazuje bowiem, jak wiele niespodzianek serwuje nam astronomia.
Czytaj też: W centrum Drogi Mlecznej znajduje się olbrzymi, nieznany wcześniej obiekt
Gromada galaktyk, na terenie której znajduje się opisywany obłok, nosi nazwę Abell 1367 i jest oddalona o 300 milionów lat świetlnych od Ziemi. W jej skład wchodzą co najmniej 72 duże galaktyki, a cała ta struktura tworzy większych rozmiarów supergromadę. Historia związana z chmurą gazu sięga 2017 roku, kiedy to astronomowie używający Teleskopu Subaru zauważyli intrygujący obłok na terenie Abell 1367. Ze względu na tajemnicę, jaką było owiana jego natura, badacze postanowili użyć kolejnych instrumentów do zbadania tej struktury.
Obłok gazu wchodzący w skład Abell 1367 ma 10 mld razy większą masę od Słońca
Wtedy też okazało się, że obłok jest znacznie większy niż początkowo sądzono. Jego rozmiary przewyższają Drogę Mleczną, a masa jest 10 miliardów razy większa od masy Słońca. Chmura nie była przy tym związana z żadną znaną galaktyką znajdującą się w gromadzie. W oparciu o zebrane dane, astronomowie mogli oszacować przybliżoną temperaturę tamtejszego gazu, dzięki czemu określili też jego pochodzenie.
Czytaj też: Czym są gazowe olbrzymy?
Biorąc pod uwagę dużą masę obłoku, autorzy badania uznali, że galaktyka, z której ten pochodzi, musiała być naprawdę masywna. Kolejnym krokiem w rozwiązaniu zagadki powinno być określenie kierunku, w którym są ustawione pozostałości gazu tworzącego chmurę. Mając do dyspozycji informacje związane ze znanym nauce obłokiem, astronomowie będą teraz mogli skupić się na poszukiwaniu kolejnych, zgłębiając tajemnice dotyczące wszechświata.