Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy mogą mieć sposób na przewidywanie śmiertelności. Kluczowa jest mikrobiota jelitowa

Mikrobiota jelitowa, zwana również florą bakteryjną jelit, stanowi zespół mikroorganizmów występujących w ludzkim układzie pokarmowym. Naukowcy z Uniwersytetu w Turku i Fińskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej sądzą, że mogą na tej podstawie przewidywać, kiedy dojdzie do śmierci danej osoby.

W ramach badania eksperci przeprowadzili analizy stolca pobranego w 2002 roku. Mieli też dostęp do danych dotyczących śmiertelności które obejmowały kolejnych 15 lat. Na tej podstawie próbowali określić, czy istnieje związek między mikrobiotą jelitową a ryzykiem zgonu na przestrzeni lat. Następnie opisali swoje wnioski na łamach Nature Communications.

Czytaj też: Stworzyli zarodek z bijącym sercem. Wykorzystali jedynie komórki macierzyste

Okazuje się, iż kluczową rolę w warunkowaniu śmiertelności mogą mieć tzw. enterobakterie i wygląda na to, że ich ilość jest związana ze stylem życia danej osoby. Właśnie z tego powodu, mając na uwadze skład mikrobioty jelitowej, moglibyśmy skuteczniej przewidywać ryzyko śmierci. Leo Lahti z Uniwersytetu w Turku dodaje, że jego zespół stworzył nawet algorytm oparty na uczeniu maszynowym, umożliwiający poszukiwanie konkretnych bakterii skracających długość życia.

Mikrobiota jelitowa odnosi się do mikroorganizmów występujących w ludzkim układzie pokarmowym

W badaniu wzięło udział 7000 dorosłych osób mieszkających na terenie Finlandii, a użyte w nim dane zostały zgromadzone w ramach programu FINRISK 2002. Ich analiza jest możliwa dzięki najnowszym metodom przeszukiwania informacji na masową skalę i sugeruje, jakoby niektóre szczepy enterobakterii miały szczególny wpływ na przyspieszenie procesu starzenia oraz zwiększenie zapadalności na niektóre choroby. Wiedząc, jak wygląda mikrobiota jelitowa wybranego pacjenta, lekarze mogliby ocenić, jakie zagrożenia na niego czekają.