Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia Iceberg Thermal IceSLEET X7 Dual

test Iceberg Thermal IceSLEET X7 Dual, recenzja Iceberg Thermal IceSLEET X7 Dual, opinia Iceberg Thermal IceSLEET X7 Dual

Iceberg Thermal IceSLEET X7 Dual to jedno z ciekawiej wyglądających chłodzeń powietrzem na rynku. Czy jednak w testach zaprezentuje ono dobrą wydajność?

Akcesoria Iceberg Thermal IceSLEET X7 Dual

Chłodzenie zapakowane jest w zwykły karton. Wraz z nim otrzymujemy instrukcję, zestaw montażowy, pastę oraz przejściówkę 2x 4 pin -> 1x 4 pin. Sam montaż nie jest skomplikowany, ale przydała by się dodatkowa para rąk. Jest tutaj kilka rzeczy, które mogły by zostać lepiej rozwiązanie jak np. backplate, który jest plastikowy czy same dystanse mocowane na śruby, które nie trzymają backplate i tutaj koniecznie przyda się pomoc. Gwarancja wynosi 2 lata.

Czytaj też: Test chłodzenia Enermax ETS-F40-FS Silent Edition

Specyfikacja Iceberg Thermal IceSLEET X7 Dual

Iceberg Thermal IceSLEET X7 Dual wygląda na pewno ciekawie. Przedni wentylator oraz top ma podświetlenie ARGB, które bardzo dobrze się prezentuje. Kontrowersyjny jest wygląd całej obudowy radiatora, która ma kolor moim zdaniem morski (choć na kolorach się nie znam). Raczej do niczego w obudowie zbytnio nie będzie on pasował, choć przyznam że nie wygląda to źle – na pewno przyciąga wzrok i może się podobać.

Chłodzenie ma siedem 6 mm ciepłowodów, które łączą się podstawką wykonaną na lustro. Ilość finów to 98 sztuk i mają grubość 0,4 mm. Sam cooler ma wymiary 135 x 150 x 166 mm, więc potrzeba do niego dosyć sporej obudowy. Waga wynosi 1158 g. Warto tutaj zwrócić uwagę na przedni wentylator, który będzie nachodził na pamięci RAM. Ich wysokość nie może więc przekroczyć 45 mm. Sama jakość wykonania wydaje się dobra, ale najsłabiej wypada obudowa całości, która jest plastikowa. Mam tutaj wrażenie, że po kilku montażach zaczepy mogły by przestać trzymać boki.

Za chłodzenie odpowiadają dwa wentylatory: 120 mm i 140 mm. Ten pierwszy ma maksymalną prędkość równą 1850 RPM, przepływ powietrza 76 CFM i ciśnienie 2,8 mmH2O. Drugie śmigło pracuje z maksymalną prędkością 1600 RPM. Wtedy też przepływ powietrza wynosi 96 CFM, a ciśnienie 2,65 mmH2. Głośność całego chłodzenia wynosi maksymalnie 38 dBA. Z wentylatorów wychodzą kable 4 pin PWM + z jednego dodatkowy ARGB do sterowania podświetleniem. Warto też zauważyć, że jeśli sygnał PWM jest poniżej 21% to całość pracuje pasywnie.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core i9-11900KF
Chłodzenie
MSI MAG CoreLiquid 360RH
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
Z590 Aorus Master
Pamięć RAM
XPG Spectrix D50 2x 8 GB 3600 MHz CL18
M.2
Samsung 970 Evo NVMe M.2 1TB
Karta graficzna
Asus GTX 1650 ROG Strix OC
Zasilacz
be quiet! Dark Power Pro P11 1200W
Monitor
AOC G2868PQU

Testy Iceberg Thermal IceSLEET X7 Dual

Testy przeprowadziłem przy domyślnych ustawieniach BIOS – włączyłem jedynie profil XMP.

Pod względem wydajności ciężko jest mieć jakieś uwagi. Chłodzenie bez problemów poradziło sobie z procesorem i nawet na niższych obrotach zapewnia dobre temperatury. Po OC procesora do 5,1 GHz temperatury bardzo szybko przekroczyły 90°C, ale tu nie ma co się dziwić przy i9-11900KF. Bez OC Iceberg Thermal IceSLEET X7 Dual daje sobie bardzo dobrze radę i to jest najważniejsze. Natomiast nic dobrego nie można powiedzieć o kulturze pracy. Na maksymalnych obrotach jest tragicznie głośno, na 1200 RPM bardzo głośno i dopiero na 800 RPM akceptowalnie. Pod tym względem testowany produkt zdecydowanie odstaje od konkurencji.

Czytaj też: Test chłodzenia Noctua NH-U12S Redux

Podsumowanie testu Iceberg Thermal IceSLEET X7 Dual

Iceberg Thermal IceSLEET X7 Dual kosztuje ok. 380 zł. Na pewno jego plusem jest ciekawy wygląd, który przyciąga wzrok. Może niezbyt będzie on pasował do podzespołów komputerowych, ale jeśli lubicie różne kolory i nietypowe wykonanie to powinien Wam się spodobać. Nie zapominajmy też o podświetleniu ARGB. Montaż mógłby być prostszy, a samo wykonanie obudowy radiatora trochę lepszej jakości.

Pod względem wydajności chłodzenie wypada dobrze i poradziło sobie bez problemów z procesorem z platformy. Natomiast kultura pracy jest naprawdę słaba. Niestety sprawia ona, że tak naprawdę ciężko mi jest polecić tę konstrukcję. W podobnej cenie lub niewiele wyższej znajdziecie równie wydajne konstrukcje, które będą za to znacznie ciche. Niestety nad tym aspektem Iceberg Thermal musi zdecydowanie popracować w swoich przyszłych ochłodzeniach.

Jeśli więc ciekawy wygląd coolera Wam odpowiada oraz zależy Wam tylko na wydajności to można rozważyć zakup tej konstrukcji. Jeśli jednak zależy Wam także na cichszej pracy to zdecydowanie musicie unikać Iceberg Thermal IceSLEET X7 Dual.

Za dostarczenie procesora Intel Core i9-11900KF dziękuję sklepowi X-Kom.