Reklama
aplikuj.pl

Test chłodzenia na dysk M.2 Gelid Glint

test gelid glint, recenzja gelid glint, opinia gelid glint

Na rynku jest coraz więcej dysków, które bez dodatkowego radiatora przegrzewają się. Czy Gelid Glint okaże się dobrym rozwiązaniem zbijającym temperatury?

Specyfikacja Gelid Glint

Wraz z radiatorem w zestawie są trzy sztuki 0,5 mm termopadów (3 W/mK) oraz instrukcja. Sam montaż jest naprawdę prosty i spokojnie sobie z nim poradzicie. Wystarczy postępować zgodnie z krokami opisanymi w instrukcji.

Całość składa się z dwóch części – dolnej blaszki i radiatora. Dysk jest więc chłodzony od góry i od spodu. Radiator ma wymiary 73 x 24 x 15 mm. Waży on 53 g. Radiator ma 5 diod LED, które oferują podświetlenie ARGB. Z Gelid Glint wychodzi przewód ARGB oraz dodatkowy 3 pin. Spokojnie więc możecie zsynchronizować podświetlenie z dowolną płytą główną obsługującą 3 pinowe wtyczki ARGB. Warto też pamiętać, że chłodzenie jest zgodne tylko z dyskami 2280.

Czytaj też: Test chłodzenia Iceberg Thermal IceSLEET X7 Dual

Muszę przyznać, że Gelid Glint bardzo mi się podoba. Podświetlenie wygląda naprawdę świetnie i w obudowie z oknem będzie znakomicie się prezentowało. W szczególności efekty ARGB robią wrażenie. Jeśli więc budujecie zestaw z dużą ilością podświetlenia to Gelid Glint idealnie się w to wpisze.

Platforma testowa
Procesor
Intel Core-i5 10600K
Chłodzenie
Fractal Design Celsius S24
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
Z490 Aorus Pro AX
Pamięć RAM
Team Group T-Force Vulcan Z 2x 8 GB 3000 MHz CL16
Dysk systemowy
Silicon Power XD80 512 GB
Dysk testowy
Samsung 970 Evo NVMe 1 TB
Karta graficzna
Gigabyte GTX 1650 D6 Windforce OC 4G
Zasilacz
Be quiet! Dark Power Pro 11 750W
Monitor
AOC G2868PQU

Testy Gelid Glint

Dysk Samsung 970 Evo NVMe 1 TB ma dwa czujniki temperatur – pamięci oraz kontrolera. Na wykresie znajdziecie wyniki obydwu oznaczone kolejno jako T1 i T2.

Spadek temperatur jest ogromny. Bez radiatora jeden z czujników notował nawet sporo ponad 100°C, po założeniu Gelid Glint spadek wyniósł ponad 40°C! Warto więc zdecydować się na montaż takiego radiatora, bowiem zdecydowanie jest widoczna różnica w zanotowanych temperaturach.

Czytaj też: Test wentylatora XPG Vento Pro 120 PWM

Podsumowanie testu Gelid Glint

Gelid Glint kupicie za ok. 65 zł. Jest to chłodzenie, które nie tylko świetnie wygląda ale też znacznie obniża temperatury dysku. Różnice są ogromne i pomogą w powstrzymaniu zjawiska thermal throttlingu. W tej cenie ciężko jest znaleźć coś lepszego, co dodatkowo zaoferuje podświetlenie ARGB. W związku z tym z czystą przyjemnością przyznaję chłodzeniu dwa odznaczenia i polecam Wam jego zakup.