Na pytanie zawarte w tytule naukowcy wciąż próbują znaleźć odpowiedź, jednakże w Proceedings of the National Academy of Sciences został opublikowany artykuł, który przybliża nas do pełnej odpowiedzi.
Praca dostarczyła dowody, że białka nie mogą same z siebie tworzyć struktur przestrzennych. Odbywa się to poprzez pracę wielu małych cząsteczek wody, które otaczają białka i odpowiednio je popychają, uginają i rozciągają. Oczywiście dzieje się to w ułamku sekundy.
Udało się odkryć ten proces poprzez precyzyjne wprowadzenie sond optycznych na powierzchnię protein. Jako sondy użyte zostały cząsteczki aminokwasu tryptofanu. Następnie wykorzystując ultraszybkie impulsy laserowe naukowiec mógł robić zdjęcia z cząsteczkami wody poruszającymi się wokół polimerazy DNA (enzym katalizujący syntezę DNA). Cząsteczki wody przepływały obok siebie z pikosekundowymi prędkościami, podczas gdy białko składało się z prędkością 1000 razy wolniejszą. Okazuje się, że cząsteczki poruszają się 100 razy szybciej niż proteiny podczas kontaktu z nimi. Jednakże to wiadomo było wcześniej. W badaniu naukowiec ustalił, że molekuły wody bezpośrednio dotykają łańcuchów białka, które właśnie tworzą struktury przestrzenne.
Co ciekawe woda nie może dowolnie kształtować białka. Mogą one zostać złożone jedynie na kilka różnych sposobów w zależności od aminokwasów z jakich są one stworzone. Dzięki temu badaniu z pewnością jesteśmy bliżej zrozumienia jak wielkie znaczenie ma dla nas woda.
Źródło: http://phys.org/; Zdjęcie: Le souffle/The roar/Kraften [Explore] via photopin (license)