Reklama
aplikuj.pl

W jaki sposób tworzą się przerzuty nowotworowe?

Temat nowotworów ciągle jest dla nas w dużej części zagadką. Jednym z podstawowych pytań, na które nie umieliśmy odpowiedzieć, było w jaki sposób komórki rakowe robią przerzuty?

Problem był taki, że nie potrafiliśmy zrozumieć w jaki sposób komórki po dołączeniu się od guza pierwotnego są w stanie przeżyć. Wszak mechanizm obronny powinien je zabijać. Nowe badania dają odpowiedź na to zagadnienie. Otóż istnieją dwa białka, które współpracując są w stanie utrzymać komórki przy życiu. Są to integryny, które pomagają komórką nowotworowym na dołączenie do sieci białek otaczających je, co pozwala im przeżyć. Podczas odłączania się komórki od guza zmienia się rola białka beta-1, które zamiast trzymać „w kupie” komórki zaczyna pracować wewnątrz ich. Współpracuje ono z c-Met, które ma znaczenie między innymi w rozwoju zarodkowym i przy gojeniu się ran. Razem są one w stanie przedostać się do części komórki odpowiadającej za „recykling”. Dzięki temu jest ona w stanie powstrzymać śmierć i dać przerzut w innym miejscu ciała.

Aby to potwierdzić naukowcy przebadali komórki nowotworów płuc i piersi i okazało się, że przerzuty są mniej prawdopodobne w momencie zablokowania któregoś białka. Takie odkrycie daje nadzieje na nowe leki przeciwko tej chorobie.

Źródło: http://www.gizmag.com/