Ludzki mózg wykazuje się aktywnością nie tylko wtedy, gdy czynnie z niego korzystamy. Ma to również miejsce w czasie snu, a jak wykazują nowe badania – także w momencie śmierci.
Sprawa dotyczy 87-letniego mieszkańca Estonii, który przeszedł operację po przyjęciu na oddział ratunkowy. Niestety, po zabiegu doświadczył aż 12 ataków padaczki, dlatego lekarze monitorowali jego stan zdrowia korzystając z elektroencefalografii (EEG). W ten sposób byli w stanie wykrywać napady. Mimo udzielonej pomocy mężczyzna zmarł jednak na skutek ataku serca. Wykonywane w tym czasie monitorowanie metodą EEG doprowadziło do powstania zapisu aktywności ludzkiego mózgu w czasie śmierci.
Czytaj też: Mózgi kosmonautów dostosowują się do pobytu w przestrzeni kosmicznej w niesamowity sposób
Oscylacje zachodzące w mózgu umożliwiają monitorowanie jego aktywności. Wyróżnia się ich różne rodzaje, między innymi fale alfa, beta czy gamma. To właśnie oscylacje gamma odpowiadają za funkcje poznawcze takie jak koncentracja, sen, medytacja, odzyskiwanie wspomnień czy też przetwarzanie informacji.
Mózg umierającego mężczyzny doświadczył wzrostu oscylacji fal gamma
Jak opisuje artykuł opublikowany na łamach Frontiers in Aging Neuroscience, u estońskiego 87-latka także pojawiły się zróżnicowane rodzaje oscylacji, jednak najbardziej powszechne okazały się fale gamma. Jedna z hipotez zakłada, iż jednym z możliwych wyjaśnień takiego zjawiska jest „wyświetlanie” wspomnień z całego życia. Innymi słowy: oscylacje gamma są związane z aktywnością umierającego mózgu, który po raz ostatni ukazuje odchodzącemu człowiekowi pewne obrazy.
Czytaj też: Śmierć wypisana na twarzy. Nasze oczy zdradzają, czy przedwcześnie umrzemy
Oczywiście do tego typu wyjaśnień należy podchodzić z dystansem. Jak do tej pory udokumentowano tylko jeden podobny przypadek, w którym osoba z urazem mózgu i atakami padaczki, również doświadczyła „nawrotu” wspomnień. Z drugiej strony, u szczurów także odnotowano zaskakujący wzrost aktywności mózgu w czasie śmierci, co może sugerować, że jest to wspólna cecha wielu różnych organizmów, a nie tylko ludzi.