Reklama
aplikuj.pl

Chiński łazik odkrył tajemnicze szklane kule na Księżycu. Szkło samo w sobie nie dziwi, ale jego forma wręcz przeciwnie

szklane kule na Księżycu,

Chiny mają obecnie na Księżycu łazik Yutu-2, który funkcjonuje na naszym naturalnym satelicie od 2019 roku i właśnie dokonał zaskakującego odkrycia. Tajemnicze szklane kule na Księżycu mogą bowiem zapewnić naukowcom zupełnie nowe i arcyważne informacje na temat składu Księżyca i historii jego uderzeń.

Tajemnicze szklane kule na Księżycu

Chiński łazik Yutu-2 ciągle zapewnia nam nowe informacje na temat Księżyca. Tym razem poruszył kwestię samego szkła na Księżycu, którego przez erupcje wulkaniczne i uderzenia meteorytów, jest tam cała masa. W tamtych momentach temperatura bowiem rosła i to sprawiało, że obecny na powierzchni materiał krzemianowy przekształcał się w szkło. Jego fragmenty więc nie dziwią, jak również forma kuleczek o średnicy milimetra, ale ostatnio Yutu-2 odkrył nowe tajemnicze szklane kule na Księżycu, których średnica sięga nawet 25 mm. Większe odkryto podczas misji Apollo 16, ale na tej bliższej (widocznej), a nie dalszej (niewidocznej) stronie Księżyca.

Te tajemnicze szklane kule na Księżycu zawdzięczają swoją wyjątkowość obecności na niewidocznej stronie Księżyca, która nie została dobrze zbadana, a na której operuje właśnie łazik Yutu-2. Te odkryte szklane sfery są półprzezroczyste i zostały znalezione w pobliżu świeżych kraterów uderzeniowych, co wskazuje na zderzenia meteorytów jako przyczynę ich powstania. Wedle naukowców (via Science Alert ) powstały jednak „dawno temu, gdy na Księżycu miały miejsce erupcje wulkaniczne.

Czytaj też: Sztylet Tutanchamona pochodzi z kosmosu

Miały być następnie wydobyte podczas niedawnego uderzenia meteorytu, stopione i ponownie przekształcone w półprzezroczyste bryły. To jednak tylko teoria. Jeśli zostanie potwierdzona, to na całej powierzchni Księżyca znajdzie się wiele takich kul, których skład można zbadać, aby zajrzeć w jego przeszłość.