Naukowcy z Texas A&M College of Medicine zidentyfikowali neurony, które odpowiadają za spożywanie alkoholu u myszy. Dzięki temu odkryciu być może będzie możliwe wprowadzenie nowych terapii dla ludzi uzależnionych od tych alkoholu.
Badane neurony mają małe odgałęzienia nazwane D1 i D2. Te, które zawierają D1 wspierają działanie a te drugie zniechęcają do picia. Wcześniej opublikowane w Journal of Neuroscience badania potwierdziły tę teorię. W nowej publikacji naukowcy byli w stanie określić ich wpływ na spożycie alkoholu poprzez pomiar i manipulację ich siłą w badaniach na myszach. Zebrane dane jasno pokazują, że osłabienie sygnałów z D2 zachęca do spożywania alkoholu. Takie myszy znacznie chętniej szukały butelki z tym trunkiem.
Niestety owe badania nie są bezpośrednim sposobem leczenia alkoholizmu ale mogą do tego doprowadzić. Manipulacja układem nerwowym nie jest prosta więc wszelkie terapie muszą zostać dokładnie przebadane i przetestowane najpierw na zwierzętach. Ale naukowcy patrzą optymistycznie w przyszłość.
Źródło: http://www.gizmag.com/; Zdjęcie: Day Off via photopin (license)