Reklama
aplikuj.pl

Koniec z Zanieczyszczeniem Plastikiem – tę nową rezolucję ONZ podpisało 175 krajów

Koniec z Zanieczyszczeniem Plastikiem, ONZ, Rezolucja ONZ, End Plastic Pollution

Każdego roku w renomowanych dziennikach pojawia się kilkadziesiąt opracowań na temat tego, jak plastik wpływa negatywnie na nasze otoczenie. Ledwie wczoraj pisałem o tym, jak fragmenty opon wpływają na środowisko morskie, a dziś mam przyjemność opisać nową rezolucję ONZ o dumnej nazwie End Plastik Pollution, czyli Koniec z Zanieczyszczeniem Plastikiem.

Rezolucja Koniec z Zanieczyszczeniem Plastikiem przyjęta

W historycznym dniu, bo dniu wielkich zmian z myślą o przyszłości, światowi przywódcy na Zgromadzeniu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska przyjęli pierwszą rezolucję tego typu. Ta dotyczy pełnego cyklu życia plastiku i ma na celu ograniczyć jego rosnący wpływ na świat przyrody i słusznie, bo tak jak w 1950 roku na całym świecie powstawało około 2 milionów ton metrycznych tworzyw sztucznych, tak w 2017 roku ta wartość wzrosła do 348 milionów ton.

Większa część tego plastiku jest przeznaczona do jednorazowego użytku i finalnie jest niewłaściwie wyrzucana, a następnie trafia do środowiska, gdzie wywiera niewyobrażalny wpływ na organizmy żywe. Rozwiązanie? Eksperci są w tej sprawie zgodni – chcą wyeliminować problem u samego źródła, co oznacza pracę nad kompleksową gospodarką cyrkulacyjną dla tworzyw sztucznych oraz rozwój i wykorzystanie materiałów alternatywnych.

Czytaj też: Naukowcy mogą poznać historię każdego ziarnka piasku na Ziemi

To właśnie ma na celu rezolucja zatytułowana „End Plastic Pollution”, którą właśnie została podpisana przez światowych przywódców ze 175 krajów podczas Zgromadzenia Środowiskowego ONZ. Wiemy, że w tym roku rozpoczną się prace nad przygotowaniem prawnie wiążącego porozumienia na rok 2024, które ma dotyczyć pełnego cyklu życia tworzyw sztucznych, a w tym ich produkcji, projektowania i utylizacji.

Dzisiejszy dzień oznacza triumf planety Ziemi nad tworzywami sztucznymi jednorazowego użytku. Jest to najbardziej znacząca wielostronna umowa środowiskowa od czasu porozumienia paryskiego. Jest to polisa ubezpieczeniowa dla tego pokolenia i przyszłych, aby mogły żyć z plastikiem, a nie być przez niego skazane na zagładę

– powiedziała Inger Andersen, dyrektor wykonawczy Programu Środowiskowego ONZ.