Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, czy rekiny potrafią spać, to z pewnością zainteresują was wyniki badań opublikowanych na łamach Biology Letters.
Na czele zespołu zajmującego się tą kwestią stanął Michael Kelly, który wraz ze współpracownikami zmierzył tempo metabolizmu u rekinów z gatunku Cephaloscyllium isabellum. Okazało się, że fazy spoczynku są u nich dość częste. Kiedy trwają one więcej niż pięć minut, to możemy mówić o odpowiedniku znanego nam snu.
Czytaj też: Jak mózg przygotowuje się do snu? Najnowsze badania pomogą nam odpowiedzieć na to pytanie
W czasie odpoczynku rekiny okazały się utrzymywać sztywną postawę. Zdarzało się też, że nie zamykały one oczu. Sam fakt istnienia snu u tych zwierząt nie jest może szczególnie zaskakujący, ponieważ tego typu zachowania wydają się powszechne i stanowią sposób na oszczędzanie energii. Zdaniem naukowców sen prawdopodobnie pojawił się u zwierząt na wczesnym etapie ewolucji.
Rekiny potrafią spać z otwartymi oczami
Wyróżniającym elementem nowych badań jest dokonany pomiar tempa metabolizmu rekinów. Wcześniej obserwowano bowiem, jak te drapieżniki przestają się przemieszczać, choć nie wiązało się to z pozyskaniem konkretnych danych, które by to potwierdzały. W tym przypadku badacze schwytali u wybrzeży Nowej Zelandii siedem rekinów, które następnie poddano 12-godzinnym cyklom światła i ciemności mającym na celu przygotowanie ich do rytmu dobowego.
Czytaj też: Rekiny polarne żyją setki lat. Jaki jest sekret ich długowieczności?
Kiedy rozpoczęła się właściwa część eksperymentu, autorzy monitorowali stężenie tlenu w wodzie. Zmiany jego ilości wskazują na zróżnicowany metabolizm – zużycie tlenu rośnie wraz ze zwiększonym zużyciem energii. Okazało się, iż rekiny zużywały znacznie mniej tlenu podczas odpoczynku, co było szczególnie widoczne, gdy trwał on dłużej niż pięć minut. Poza tym, naukowcy odnotowali też, że śpią one zarówno za dnia jak i w nocy.