42 miliony lat temu Amerykę Północną zamieszkiwał szablozębny kot, który był jednym z pierwszych prawdziwych mięsożerców.
Wiedza paleontologów na temat nowo opisanego gatunku, nazwanego Diegoaelurus vanvalkenburghae, opiera się na fragmencie dolnej szczęki. Znajdujące się w niej zęby mogą dostarczyć zaskakująco wielu informacji na temat tych zwierząt. Wiadomo między innymi, że należały one do wymarłej podrodziny kotów zwanej Machaeroidinae.
Czytaj też: Kot, który zabijał nosorożce. Jak duży był Machairodus lahayishupup?
W porównaniu do innych przedstawicieli tej podrodziny, nowo opisany gatunek wydaje się najstarszy. Znacząco różni się też od swojego najbliższego krewnego, Apataelurus kayi. Być może różnice te wynikają ze świetnego przystosowania tego gatunku do żywienia się mięsem. O ile współcześnie nie jest to niczym niezwykłym, tak 42 miliony lat temu niewiele gatunków opierało swoją dietę wyłącznie na mięsie.
Kot sprzed 42 mln lat był jednym z pierwszych prawdziwych mięsożerców
Szczegóły na ten temat, dostępne na łamach PeerJ, sugerują, że fragment szczęki został znaleziony w formacji Santiago w San Diego. Jej pochodzenie sięga późnego eocenu, a dalsze analizy odkrytych na miejscu szczątków powinny dostarczyć nam informacji na temat okresu, w którym nasza planeta była znacznie cieplejsza niż ma to miejsce obecnie.
Czytaj też: Bezramienny dinozaur z Argentyny. Niecodzienne znalezisko paleontologów
Kilku przodków ssaków posiadało długie kły, ale Diegoaelurus i jego nieliczni krewni reprezentują pierwsze kocie przystosowanie do diety opartej wyłącznie na mięsie, z zębami szablastymi z przodu i tnącymi zębami zwanymi łamaczami z tyłu. Jest to potężne połączenie, które od tamtego czasu przez miliony lat rozwinęło się niezależnie od siebie u kilku grup zwierząt
Ashley Poust, San Diego Natural History Museum