W 2013 roku powstała koncepcja wstawienia przezroczystego okna w czaszce w celu obserwacji myśli. W tym roku zostało to wykonane ale na muszce owocowej. Aktualnie prowadzone są badania, które mają sprawdzić, czy jest to możliwe.
Oprócz obserwacji myśli takie okno w czaszce miało by duże znaczenie terapeutyczne. Lekarze mogli by spokojnie stosować leczenie laserowe, które mogło by zwalczać nowotwory czy traumatyczne urazy mózgu, bez konieczności za każdym razem otwierania czaszki. Według lekarzy pracujących przy projekcie jest to bardzo ważne, bowiem wiele leków nie przekracza bariery krew-mózg co jest kluczowe przy powstaniu infekcji bakteryjnej wokół wszczepionego implantu.
Pod koniec ubiegłego roku inicjatywa dwóch uniwersytetów z Kalifornii i trzech z Meksyku otrzymała 4,6 miliona dolarów na badania nad tym zagadnieniem. Mają one na celu zweryfikować, czy jest to w ogóle możliwe.
Opublikowane zostało także badanie w czasopiśmie Nanomedicine: Nanotechnology, Biology and Medicine. Wykorzystali oni YSZ (cyrkon stabilizowany itrem) do stworzenia i implantacji okna u chomika. Celem było sprawdzenia, jak zostanie ono przyjęte przez zwierzę. Okazało się, że było ono bardzo dobrze tolerowane, bez stanów zapalnych czy reakcji immunologicznych.
Zespół, który otrzymał ogromne dofinansowanie, chce sprawdzić nowe materiały, nie tylko YSZ, do stworzenia takiego implantu. Chcą oni także sprawdzić, jak wiązka laserowa będzie przez nie przechodziła i jak zwierzęta będą na to reagować.
Źródło: http://www.gizmag.com/