Naukowcy z California Institute of Technology stworzyli miniaturową, monochromatyczną wersję obrazu Gwieździsta noc autorstwa Vincenta van Gogha. Zostało to wykonane w celu sprawdzenia metody dokładnego foldowania DNA i dołączania cząsteczek fluorescencyjnych.
Naukowcy wykorzystali do tego technikę zwaną origami DNA. Proces ten obejmuje dokładne składanie nici DNA do wybranych kształtów, do których można następnie przyłączać nowe składniki, takie jak nanorurki węglowe, narkotyki czy różne cząsteczki.
Replika obrazu stanowi podsumowanie 10 lat pracy na origami DNA. Płótno zostało wykonane z materiału PCC- kryształu fotonicznego z wnękami. W tych wgłębieniach naukowcy byli w stanie precyzyjnie umieścić cząsteczki fluorescencyjne. Wszystko zostało dostrojone do światła o długości 660 nm. Oznacza to, że cząsteczki, w zależności od położenia w wnęce, pod wpływem tej długości fali będą świecić o różnej jasności. Dzięki niemu badacze pozbyli się trudności w kontrolowaniu liczby i położenia emiterów światła. Obraz ma jednak swoje ograniczenie- „żarówki” wypalają się po około 45 sekundach i może on być widoczny jedynie w odcieniach czerwieni.
Tego typu praca nie była jednak pierwsza na świecie. Rok temu w szwajcarii wydrukowano zdjęcie o wymiarach 80 x 115 mikronów. Użyto do tego kropek kwantowych. W tym samym czasie w Danii wydrukowano, przy użyciu tego samo, obraz Mona Lisa. To samo zostało później odtworzone przy użyciu nanolitografii przez zespół z Georgia Tech.
Źródło: http://www.gizmag.com/