Osoby z astmą nie mają łatwego życia. Atak choroby może przyjść nieoczekiwanie, podczas codziennych czynności. Wówczas, by wrócić do normy potrzebna jest inhalacja odpowiedniego leku. Brak wiedzy o tym, kiedy i gdzie nastąpi kolejny atak jest dodatkową przyczyną stresu i lęku.
Inżynierowie stworzyli rozwiązanie, które może ułatwić życie astmatykom. HET – Health and Environemntal Tracker to opaska na nadgarstek, która monitoruje bicie serca, otoczenie i określone parametry fizyczne. Tym samym może pozwolić wyodrębnić czynniki prowadzące bezpośrednio do ataku – w efekcie użytkownik może się do niego lepiej przygotować, lub nawet sprawić, że nie wystąpi.
Zespół HET łączy opaskę zawierającą szereg czujników z sensorem przylegającym do klatki piersiowej. Część na klatce piersiowej służy do śledzenia ruchu, mierzenia bicia serca, częstości oddechów, ilości tlenu we krwi i świszczenia w płucach.
Druga część, opaska na nadgarstek koncentruje się na czynnikach środowiskowych – takich jak obecność związków organicznych, czy ozonu w powietrzu, wilgotności i temperatury. Opaska zawiera również dodatkowe czujniki ruchu, bicia serc i ilości tlenu we krwi.
Do oceny pracy płuc potrzebny jest komponent, którego nie da się nosić na ciele – chodzi o spirometr. Pomiar parametrów funkcjonowania układu oddechowego wymaga dmuchania w maszynę kilka razy dziennie.
Niekiedy ataki astmy nadchodzą nieoczekiwanie podczas aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Pacjent może ich uniknąć, znając odpowiednie sygnały występujące przed atakiem. Informacje zbierane przy użyciu samo-zasilanego spirometru są dokładniejsze, niż te zebrane przy użyciu mierników szczytowego przepływu, wykorzystywanych do określenia dawki dostarczanej przez inhalator. System HET jest również zdolny przesyłać dane ze spirometru do zespołu noszonego na ciele. Dane z sensorów są transmitowane do przechowującego je komputera.
Jak twierdzi Veena Misra, jedna z wynalazców urządzenia, głównym osiągnięciem inżynierów jest obniżenie poziomu konsumpcji energii do wartości poniżej miliwata. Dla porównania, obecne urządzenia posiadają moc setek miliwatów. W efekcie mamy do czynienia z dłuższym życiem baterii. ponieważ moc ta jest porównywalna z tą generowaną przez ludzkie ciało, badania nad urządzeniem mogą w przyszłości umożliwić stworzenie nowej generacji noszonych czujników.
[źródło i grafika: engineering.com]