Beton jest popularny nie tylko w tradycyjnym budownictwie, ale też tym nowoczesnym, które wykorzystuje specjalne warianty betonu w drukarkach 3D. Okazuje się, że potrzebny do jego produkcji piach staje się powoli towarem deficytowym i dlatego naukowcy z Nanyang Technological University opracowali beton bez piachu i żwiru, stawiając na niepotrzebne szkło.
Różne fragmenty szkła pozwoliły opracować beton bez piachu i żwiru
Mimo tego, że szkło można łatwo poddać recyklingowi, to cały proces jest o tyle problematyczny, że to wyrzucone szkło, to często cała mieszanina różnych rodzajów szkła, które nie można po prostu ot tak przetopić. Wymaga to tym samym długiego procesu sortowania, co nie jest zbyt opłacalne i dlatego większość wyrzuconego szkła trafia na wysypiska.
Czytaj też: Nowe sterowniki NVIDIA już do pobrania. Co nowego w GeForce Game Ready 512.59?
Wygląda jednak na to, że można dać mu drugie życie w naszych domach, bo naukowcy słusznie zauważyli, że szkło to po prostu krzemionka, a ta jest głównym składnikiem piachu. W swoich badaniach naukowcy rozdrobnili odpady szklane na pięć różnych rozmiarów fragmentów gruby, średni, drobny, bardzo drobny i przypominający papier, aby zastąpić piasek i żwir, które zwykle służą jako kruszywo w betonie.
Zmielone szkło połączono następnie z dwoma pozostałymi składnikami betonu: cementem i wodą, aby wytłoczyć je przez dyszę 4-osiowej zrobotyzowanej drukarki 3D, tworząc betonowe siedzisko w kształcie litery L o wysokości 40 cm. Po utwardzeniu okazało się, że wytrzymałość betonu jest podobna do wytrzymałości tradycyjnego betonu zawierającego piasek.
Czytaj też: Mieli wymienić się samolotami w locie. Podczas próby jeden z nich zaczął szaleć
Dodatkowo badacze zauważyli, że wylany beton nie odkształcił się ani nie zapadł przed utwardzeniem, a ponadto był na tyle płynny, że z łatwością przepłynął przez dyszę drukarki. Dodatkową korzyścią jest to, że szkło nie wchłania tyle wody co piasek, dzięki czemu proces pochłonął mniej wody. Obecnie nic nie wiadomo o rozpowszechnieniu tej wiedzy, ale potencjał jest w niej ogromny i najpewniej szkło byłoby również odpowiednie do produkcji standardowego betonu „nie do drukarek”.