Reklama
aplikuj.pl

Jak pokazują dane No Fluff Jobs, branża IT bardzo polubiła pracę zdalną

E-usługi

Pandemia wywróciła nasz świat do góry nogami i odbiła swoje piętno na wielu aspektach naszego życia. Miała jednak kilka plusów, do których z pewnością możemy zaliczyć pracę zdalną. Jak pokazują dane No Fluff, specjaliści IT  z Europy Środkowo-Wschodniej tak bardzo polubili ten tryb pracy, że jeśli stracą taką możliwość – zaczną szukać nowej.

No Fluff Jobs, portal z ogłoszeniami pracy dla IT, przygotował raport „Praca zdalna i hybrydowa w IT. Jak chcemy pracować po pandemii?”

Raport pokazuje nam, że w Polsce 74,6% specjalistów(-ek) IT deklaruje, że cały czas pracuje w pełni zdalnie (najmniejszy odsetek wśród badanych krajów – 45,5 proc. na Węgrzech). 61 proc. specjalistów(-ek) IT w Europie Środkowo-Wschodniej pracuje zdalnie przez 5 dni w tygodniu. Tutaj od razu warto wspomnieć, że 1/3 pracowników dostała od swojego pracodawcy sprzęt, który był niezbędny do pracy z domu.

Trudno więc się dziwić, że większość respondentów (przeszło 96 proc.) nie chce wracać do biur i to nawet do tego stopnia, że 56 proc. ankietowanych zadeklarowało, że jeśli nie będzie mogło pracować z domu, to po prostu zacznie szukać nowego zatrudnienia. To świetnie pokazuje, jak bardzo branża IT polubiła taki tryb pracy.

Za co najbardziej? Odpowiedzi na to pytanie raczej nikogo nie zdziwią, bo 40 proc. badanych najbardziej ceni pracę zdalną za brak konieczności dojazdów do biura. Na kolejnych miejscach znalazły się: możliwość pracy z dowolnego miejsca (18,2 proc.), możliwość pracy z domu (11,6%) i wyższa wydajność w pracy (10,5%).

Firma No Fluff Jobs postanowiła również sprawdzić, jak praca zdalna oddziałuje na pracowników(-czki) IT w Europie Środkowo-Wschodniej. Wyniki badania są jednoznaczne. Ankietowani zadeklarowali, że praca z domu zapewnia im więcej swobody (średnia 4,37 punktów na 5), czasu na obowiązki domowe (3,86 punktów na 5), więcej czasu dla siebie (3,84 punktów na 5) oraz pozwala odczuwać większą więź z rodziną (3,75 punktów na 5).

bosch, Najczęściej kupowanym produktem na raty online w 2020 roku był smartfon

Ponad połowa pracowników IT ma lepsze samopoczucie i wyższą produktywność podczas pracy zdalnej

Przeszło połowa badanych, bo 62,8 proc., po przejściu na pracę zdalną zauważyło u siebie lepsze samopoczucie. Co czwarta osoba nie zauważyła zmiany, a jedynie 10 proc. ankietowanych zadeklarowało niższe samopoczucie, od kiedy pracuje z domu. Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o produktywność. 57,7 proc. specjalistów IT uważa, że w domu pracuje efektywniej niż w biurze, a 29,3 proc. ankietowanych przyznało, że nie widzi różnicy.

Nowa normalność w branży IT (i nie tylko) oznacza przede wszystkim możliwość pracy z dowolnego miejsca. W trybie zdalnym/hybrydowym specjaliści i specjalistki IT najbardziej doceniają więcej czasu dla siebie i rodziny, lepsze samopoczucie, brak konieczności dojazdu do biura oraz zwiększoną produktywność. Okazało się, że postpandemiczny tryb działania wcale nie zaburza efektywnej pracy. Jak na nową rzeczywistość powinny reagować organizacje? Odpowiedź jest prosta: elastycznie. Stawiać na dialog, wolność wyboru i zaufanie, że stwarzając pracownikom(-czkom) możliwie jak najlepsze warunki do pracy, zyskamy lojalny i zaangażowany zespół 

– komentuje Magdalena Gawłowska-Bujok, COO w No Fluff Jobs.

Nie jest oczywiście tak, że praca zdalna ma same plusy

Ankietowani wypowiedzieli się również o negatywnych skutkach pracy z domu. Najwyżej punktowane odpowiedzi to: mam więcej spotkań (średnia 2,92 punktów na 5) oraz pracuję dłużej (2,86 punktów na 5). Kolejnymi niedogodnościami były: często odczuwam zmęczenie (2,22 na 5), odczuwam dolegliwości fizyczne (2,20 na 5), mam gorsze relacje ze współpracownikami (2,13 na 5), nie potrafię się skupić na zadaniach (1,97 na 5), mój nastrój się pogorszył (1,94 na 5), mam mniej czasu dla siebie (1,84 na 5) oraz mam poczucie zaniedbywania pracy (1,80 na 5).  Jak podkreśla w swoim raporcie No Fluff Jobs, większość odpowiedzi uzyskała wynik na poziomie 2 (lub mniej) punktów, co oznacza, że wskazane problemy nie są zbyt dotkliwe.