Dążenie do przejścia z możliwie wszystkiego, co „złe i pełne emisji” na to „ekologiczne i bezemisyjne” trwa nadal. Ważnym elementem tego dążenia jest walka o możliwie najbardziej ekologiczny beton i rzeczywiście słyszymy o nim coraz częściej, a ta najnowsza informacja sprowadza się do odkrycia zespołu z University of Colorado Boulder, który zapewnił światu pierwszy neutralny środowiskowo beton.
Czerpany z mikroalg wapień biogeniczny zapewnił neutralny środowiskowo beton
Naukowcy zainteresowali się gatunkiem mętnych mikroalg, które w naturalny sposób wytwarzają cząsteczki wapienia w procesie fotosyntezy. Sam wapień jest z kolei kluczowym składnikiem cementu, ale dodawanie go do mieszanki ze względu na proces jego tradycyjnego wydobycia, jest niezwykle energochłonne. Ratunkiem od tego są mikroalgi, które w naturalny sposób wychwytują i magazynują dwutlenek węgla w procesie fotosyntezy, wykorzystując światło słoneczne i wodę morską do przekształcania go w węglan wapnia.
Zespół wykorzystał te mikroalgi do produkcji biologicznie wyhodowanego wapienia, który zastąpił wapień wydobywany z kamieniołomów i posłużył do produkcji betonu o znacznie mniejszym wpływie na środowisko. Cement użyty do jego wytworzenia jest neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla netto lub nawet negatywny, ponieważ związana z nim emisja dwutlenku węgla jest mniejsza niż ta wychwytywana przez mikroalgi.
Czytaj też: Naukowcy opracowali niewielkie robo-rybki, które automatycznie zbierają mikroplastik
Takie osiągnięcie sprawiło, że Departament Energii USA przyznał zespołowi 3,2 mln dolarów na dalsze prace nad rozwojem tej techniki i poszukiwanie sposobów zwiększenia skali produkcji cementu na bazie biogenicznego wapienia. Wedle poczynionych obliczeń, uprawa mikroalg w ilości wystarczającej do zaspokojenia zapotrzebowania na cement w USA wymaga jedynie 1-2 milionów akrów otwartych stawów, a samo zastosowanie tej techniki w skali globalnej pozwoliłoby ograniczyć emisję dwóch miliardów gigaton dwutlenku węgla rocznie.