Prace nad wspomaganiem żołnierzy w walce są jednym z głównych motorów napędowych współczesnej nauki. Wojsko inwestuje setki milionów w to, aby jego żołnierze nie ginęli na polu walki. Tym razem opiszę ciekawy projekt prowadzony przez Lawrence Livermore National Laboratory. Pracują oni bowiem nad barierą z nanorurek węglowych, która miała by być w pełni odporna na działanie czynników chemicznych i biologicznych jednakże przy tym miała by przepuszczać wodę.
Żołnierze od dawna noszą już odpowiednie kombinezony chroniące przed tymi czynnikami. Jednakże takie ubranie nie oddycha przez co znacznie wzrasta wyczerpanie i zmęczenie ludzi. Naukowcy chcą to właśnie zmienić. Każda z zastosowanych nanorurek ma średnicę mniejszą niż 5 nm. Okazuje się, że przy takim wymiarze pot może swobodnie przechodzić przez warstwę z takich nanorurek natomiast skutecznie powstrzymują one mikroskopijne organizmy, środki chemiczne i wirusy.
Końcowym rezultatem ma być oczywiście nowy kombinezon ochronny, który będzie można nosić bez odczuwania dyskomfortu fizycznego. Dzięki temu żołnierze będą lepiej przygotowani na atak z zaskoczenia. Laboratorium uważa, że będzie w stanie to wykonać i wprowadzić do użytku w czasie krótszym niż 10 lat.
Źródło: http://www.popularmechanics.com; Zdjęcie: Netherlands Best Squad – Day 1 via photopin (license)