Naukowcy z MIT postanowili zawalczyć z jednym ze źródeł mikroplastiku, czyli rosnącego problemu środowiskowego, którego generuje rozpad większych tworzyw sztucznych, jak i działalność przemysłu. Producenci zaczęli bowiem dodawać własne mikroplastiki do niepozornych produktów, bo do proszków do prania, kosmetyków, past do zębów, szamponów czy farb. Jedwabne kapsułki to wynalazek, który ma uchronić świat od mikroplastiku.
Jedwabne kapsułki, czyli jak uchronić świat od mikroplastiku
Te dodawane mikroplastiki do produktów stanowią 10-15% wszystkich w środowisku, więc naukowcy z MIT zaproponowali, żeby zastąpić je… jedwabiem. Ten powszechny materiał może nie tylko pełnić tę samą funkcję poprzez enkapsulację substancji do czasu, gdy jest to potrzebne, ale po okresie eksploatacyjnym szybko i bezpiecznie się biodegradować. Na dodatek powinien być tani, bo kapsułki z jedwabiu są bardzo proste do wytworzenia i mogą być produkowane nawet z jedwabiu o niskiej jakości.
Istnieje silna potrzeba osiągnięcia enkapsulacji substancji czynnych o wysokiej zawartości, aby otworzyć drzwi do komercyjnego wykorzystania. Jedynym sposobem, aby mieć wpływ, jest to, gdzie możemy nie tylko zastąpić syntetyczny polimer biodegradowalnym odpowiednikiem, ale także osiągnąć wydajność, która jest taka sama, jeśli nie lepsza
– powiedział jeden z badaczy.
Czytaj też: Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zapisuje dane na dysku SSD. Jaką ma pojemność?
Zespół twierdzi, że ta jedwabna powłoka mogłaby zastąpić pierwotne mikroplastiki w większości zastosowań – nie tylko w chemikaliach, takich jak herbicyd, ale też w kosmetykach, a nawet lekach, ponieważ jedwab rozkłada się również w organizmie.