Reklama
aplikuj.pl

Energia elektryczna z wilgoci w powietrzu. Produkuje ją materiał na bazie soli morskiej

żarówka

Zespół naukowców z College of Design and Engineering (CDE) przy Narodowym Uniwersytecie Singapuru (NUS) opracował niewielkie urządzenie do generowania energii elektrycznej, które wytwarza prąd z wilgoci zawartej w powietrzu. Nowy wynalazek NUS jest wysoce skalowalny i tani w produkcji.

Urządzenie wykonane jest z cienkiej warstwy tkaniny, soli morskiej, atramentu węglowego i specjalnego żelu pochłaniającego wodę. Jeden koniec tkaniny utrzymuje się w stanie suchym, podczas gdy drugi koniec jest mokry. Różnica w zawartości wilgoci w mokrych i suchych obszarach tkaniny powlekanej węglem wytwarza prąd elektryczny.

Nowy wynalazek NUS jest wysoce skalowalny, ponieważ jego surowce są łatwo dostępne na rynku. Ma również bardzo niski koszt produkcji wynoszący około 0,15 USD za metr kwadratowy. Wszystko to sprawia, że ​​urządzenie nadaje się do masowej produkcji. Wyniki badania opublikowano w drukowanej wersji czasopisma naukowego Advanced Materials.

Ta przypominająca tkaninę ładowalna bateria może wytwarzać energię elektryczną przez ponad 150 godzin i zapewnia wyższą moc wyjściową niż konwencjonalna bateria AA

Energia elektryczna jest wytwarzana, gdy jony soli morskiej są oddzielane, ponieważ woda jest pochłaniana w mokrym obszarze, powodując zmiany na powierzchni tkaniny i wytwarzając na niej pole elektryczne. Te zmiany powierzchni dają również tkaninie możliwość przechowywania energii elektrycznej do późniejszego wykorzystania.

Czytaj też: Grafen w połączeniu z nanogąbkami tworzy filtr usuwający zanieczyszczenia organiczne z wody

Koncepcja urządzeń MEG opiera się na zdolności różnych materiałów do generowania elektryczności w wyniku interakcji z wilgocią w powietrzu. Obszar ten cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze względu na jego potencjał dla szerokiej gamy urządzeń noszonych – monitorów zdrowia czy elektronicznych czujników na skórze.

Sól morska została wybrana jako związek absorbujący wodę ze względu na jej nietoksyczne właściwości. Rozwiązanie stanowi również ciekawą alternatywę dla zakładów odsalania wody, które mogą w bezpieczny sposób pozbyć się tego składnika. Naukowcy z NUS wierzą, że energia elektryczna pozyskiwana z wilgoci to przyszłość.