Reklama
aplikuj.pl

Wodór bulgocze jak szalony. Nowa metoda magazynowania i produkcji H2

wodór

Aluminium szybko utlenia się w wodzie, uwalniając wodór jako produkt uboczny. Jest to jednak reakcja krótkotrwała, ponieważ w większości przypadków szybko pojawia się mikroskopijnie cienka powłoka tlenku glinu, która go uszczelnia i kładzie kres zabawie. Chemikom z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz udało znaleźć na to remedium.

Gal usuwa powłokę z tlenku glinu i utrzymuje aluminium w kontakcie z wodą, aby kontynuować reakcję utleniania. Wcześniejsze badania wykazały, że kombinacje zawierające oba składniki w proporcjach przeważających aluminium miały jednak ograniczoną skuteczność.

Kiedy proporcje mieszanki odwrócono okazało się, że produkcja wodoru skoczyła pod sufit. Zespół zaczął zastanawiać się, dlaczego te mieszanki zachowują się tak zasadniczo inaczej. Po mikroskopii elektronowej i badaniach dyfrakcji rentgenowskiej okazało się, że najskuteczniejsza mieszanka to trzy części galu na jedną część aluminium.

źródło: Uniwersytet Kalifornijski w Santa Cruz

W badaniu opublikowanym na łamach ACS Nano Materials naukowcy donoszą, że jeden gram ich stopu galowo-aluminiowego szybko uwalnia 130 ml wodoru po umieszczeniu w wodzie. Co ciekawe, źródło wody również nie musi być czyste. Można wykorzystać ścieki, napoje komercyjne, a nawet wodę oceaniczną, bez wytwarzania gazowego chloru.

Gal nie tylko rozpuszcza tlenek glinu, ale także powoduje rozdzielenie się glinu na nanocząsteczki i utrzymywanie ich oddzielnie

O ile sam gal jest drogi, rzekomo można go całkowicie odzyskać pod koniec procesu. Proszek wydaje się niezwykle łatwy do wykonania. Może również służyć jako magazyn wodoru przez co najmniej trzy miesiące, jeśli będzie przechowywany w gazie cykloheksanowym.

Czytaj też: Coradia iLint, pierwszy pociąg wodorowy na świecie, zaczyna wozić pierwszych pasażerów

Wodór skompresowany do postaci gazu lub kriogeniczna kondensacja do postaci cieczy jest niezwykle trudna i kosztowna w przechowywaniu i transporcie. Proszek do magazynowania wodoru jest znacznie łatwiejszy i tańszy w obsłudze, co potencjalnie zmienia koszt pracy tak drastycznie, że nowe zastosowania stają się opłacalne.