Saule Technologies to polska firma zajmująca się technologiami związanymi z ogniwami słonecznymi. Jeden z jej projektów zakłada użycie takich ogniw wykonanych z perowskitu.
Publikacja w tej sprawie ukazała się na łamach ACS Publications i opisuje szczegóły przytoczonego pomysłu. Chodzi o perowskity metalohalogenkowe, które cechują się wydajnością konwersji energii wynoszącą nawet 25,7%. Nic więc dziwnego, że eksperci przewidują, iż taka technologia będzie stanowiła 29% globalnego rynku fotowoltaicznego do 2030 roku.
Czytaj też: Oto pierwsze perowskitowe ogniwo słoneczne o imponującej trwałości
Jednym z proponowanych zastosowań jest implementowanie perowskitowych ogniw w urządzeniach codziennego użytku, wchodzących w skład tzw. Internetu Rzeczy. Mogą to być na przykład elektroniczne etykiety w sklepach, nadajniki GPS, bezprzewodowe słuchawki i głośniki czy inteligentne zegarki bądź piloty.
Perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne mogłyby posłużyć do zasilania niewielkich urządzeń funkcjonujących w ramach Internetu Rzeczy
Wszystkie te gadżety mogą funkcjonować w obrębie wspomnianego Internetu Rzeczy. Jego koncepcja zakłada, iż nasze urządzenia mogłyby działać wspólnie w ramach jednej sieci, która byłaby też połączona ze światem zewnętrznym. Perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne mogłyby służyć do zasilania tych urządzeń za pośrednictwem światła z otoczenia, które mogłoby być przekształcane w energię elektryczną.