Reklama
aplikuj.pl

Inteligentna maska na twarzy. Czy dobrze ją założyłeś? Sama o tym poinformuje

Chociaż w wielu sytuacjach nadal ważne jest noszenie , taka maska na twarzy ​​nie będzie w pełni skuteczna, jeśli nie będzie odpowiednio dopasowana. Dlatego zespół MIT zaprojektował urządzenie, aby szybko i łatwo ocenić, jak dobrze maska ​​pasuje do twarzy indywidualnego użytkownika.

cMaSK (conformable multimodal sensor face mask) powstało jako tańsza, bardziej dostępna alternatywa dla maszyn do testowania dopasowania maski, które zwykle znajdują się tylko w szpitalach. Takie urządzenia oceniają dopasowanie maski, porównując stężenie cząstek unoszących się w powietrzu wewnątrz i na zewnątrz maski.

Tutaj mamy innego podejście. cMask to elastyczna prostokątna ramka wykonana z polimeru zwanego poliimidem, którą tymczasowo przykleja się wzdłuż wewnętrznych krawędzi maski. W środku osadzonych jest 17 czujników pojemnościowych, dwa czujniki temperatury i wilgotności, jeden czujnik ciśnienia powietrza, akcelerometr oraz moduł Bluetooth.

Po założeniu maski na twarz czujniki pojemnościowe wykrywają, które części oprawki (a tym samym maski) mają kontakt ze skórą (powinny mieć wszystkie)

Czujniki temperatury, wilgotności i ciśnienia wykrywają czynności użytkownika, takie jak mówienie i kaszel, a akcelerometr wykrywa ruchy ciała, takie jak chodzenie i bieganie. Dane są przesyłane przez Bluetooth do aplikacji działającej na urządzeniu mobilnym, które łączy się z serwerem w celu analizy danych z wykorzystaniem algorytmu uczenia maszynowego. 

Aplikacja informuje użytkownika, jak dobrze maska na twarzy jest dopasowana ​​i jak różne czynności i ruchy na to wpływają. ​​Technologia może zostać wykorzystana nie tylko do pomocy ludziom w wyborze dobrze dopasowanych masek wielokrotnego użytku, ale także do pomocy producentom w projektowaniu lepiej dopasowanych masek.

Czytaj też: Opracowano inteligentny plastik. Jest miękki lub twardy tylko tam, gdzie powinien

Co ciekawe, prace nad technologią rozpoczęły się jeszcze przed pandemią, jako sposób oceny masek stosowanych do ochrony przed zanieczyszczeniami powietrza. Niewykluczone, że w najbliższych latach problem będzie nabierać na znaczeniu, więc maska na twarzy pozostanie z nami na dłużej.