Reklama
aplikuj.pl

Jak przygotować się do zdalnej rozmowy kwalifikacyjnej?

zdalna rozmowa kwalifikacyjna

W dzisiejszym świecie większość naszych spraw możemy załatwić w formie zdalnej. Modernizacja sięga praktycznie wszystkich branży, które coraz chętniej korzystają z jej zalet przynoszących ze sobą kolejne zmiany. Także na rynku pracy można zauważyć tendencję ku korzystaniu z dużo wygodniejszych form przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych, czyli za pomocą wideokonferencji lub telefonicznie. Jak więc powinniśmy się przygotować do takiego zdalnego spotkania?

Istotne informacje o rozmowie kwalifikacyjnej online

Rozmowy kwalifikacyjnej przeprowadzanej zdalnie możemy spodziewać się w przypadku wielu sytuacji, np. gdy jest to jeden z etapów rekrutacji, podczas którego przeprowadzane są rozmowy z wieloma kandydatami. To łatwiejszy sposób na zaplanowanie spotkań przez rekrutera, który w ciągu dnia musi odbyć nawet kilkanaście takich rozmów. Najczęściej są one przeprowadzane za pomocą komunikatorów internetowych takich jak Skype czy Zoom. Zdalne rozmowy kwalifikacyjne są również świetną szansą dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z poszukiwaniem swojej pierwszej pracy lub chcą zmienić ścieżkę kariery. Taka forma rozmów daje szansę na uczestniczenie w kilku spotkaniach, co znacznie oszczędza nam czas. Mamy wówczas okazję na zapoznanie się z różnymi ofertami, a także na przećwiczenie swoich umiejętności interpersonalnych.

Rekrutacja zdalna to idealne rozwiązanie w przypadku, gdy odbycie rozmowy stacjonarnej wiązałoby się z długim dojazdem. Sytuacja taka dotyczy m.in. mieszkańców Trójmiasta i okolic, którzy niekoniecznie pracują w mieście, w którym mieszkają.

Wiele atrakcyjnych stanowisk pracy, które warto sprawdzić, znajdziemy na stronie  https://www.gowork.pl/praca/gdynia;l. Gdynia jako miasto należące do jednych z najbardziej rozwiniętych ośrodków gospodarczych, kulturowych i turystycznych, oferuje zróżnicowane miejsca zatrudnienia. Zamieszkuje ją ponad 244 tysięcy osób, przy czym warto zaznaczyć, że poziom bezrobocia znajduje się wśród najniższych w całym kraju – jeszcze w sierpniu 2022 roku wynosił jedynie 2%. Jeśli chodzi o strukturę zatrudnienia, nie trudno zauważyć, iż znacząco dominuje w niej przemysł, szczególnie portowo-stoczniowy, spożywczy czy budowlany. Tuż za przemysłem na gdyńskim rynku pracy plasuje się transport i gospodarka magazynowa. Innowacyjny rozwój technologiczny i położenie geograficzne miasta przyciąga wielu inwestorów, tworząc przy tym kolejne miejsca zatrudnienia.

Poszerzanie rynku pracy wpływa także na okoliczne miejscowości województwa pomorskiego. Warto zapoznać się z ofertami na stronie https://www.gowork.pl/praca/wejherowo;l, gdzie znajdziemy ich szeroki wybór. Szczególnie znaczenie dla gospodarki Wejherowa posiada m.in. branża budowlana, meblarska, energetyczna czy rekreacyjno-turystyczna. Poszczególne ogłoszenia pracy wskazują na zapotrzebowanie na stanowiskach budowlanych, medycznych, edukacyjnych czy gastronomicznych. Są więc poszukiwani zarówno betoniarze, dekarze i elektrycy, co pielęgniarki, fizjoterapeuci czy nauczyciele. Wejherowo to także świetne miejsce na znalezienie swojej pierwszej pracy dla uczniów i studentów, którzy znajdą tam równie atrakcyjne oferty zatrudnienia.

O co zadbać przed zdalną rozmową kwalifikacyjną?

Zacznijmy od przygotowania naszego stanowiska, z którego będziemy korzystać podczas rozmowy. Pod ręką warto mieć swoje CV, o które z pewnością będziemy pytani. Upewnijmy się także co do sprawności naszego komputera czy laptopa. Niech nie zaskoczy nas żadna aktualizacja systemu, przez którą spóźnimy się na spotkanie. Przeprowadźmy także próbną rozmowę, łącząc się wcześniej z bliską nam osobą. Pomoże nam to w odpowiednim ustawieniu kamery. Sprawdzimy, co jest widoczne w kadrze i zadbamy o schludne tło, które nie będzie odwracało od nas niepotrzebnie uwagi. Jeśli nie posiadamy sprzętu, zapewniającego odpowiednią jakość obrazu, śmiało możemy pożyczyć go od kogoś znajomego.

Na czas rozmowy zadbajmy także o spokojne warunki w naszym domu. Gdy nie jesteśmy w nim sami, uprzedźmy wszystkich domowników czy współlokatorów o planowanym czasie rozmowy i poprośmy o zachowanie ciszy. Zamknijmy także drzwi od pokoju, aby nie dobiegały do nas żadne rozpraszające dźwięki, a także na wypadek, gdyby nasze zwierzęta chciały nam przeszkadzać. Nie chcemy przecież, żeby wskoczenie naszego kota na biurko było powodem, dla którego zostanie zerwane połączenie z rekruterem. Podobnie jak w przypadku stacjonarnie przeprowadzanej rozmowy, zadbajmy o nasz wygląd, który powinien wskazywać na profesjonalizm. Jeśli podczas spotkania nastąpią jakiekolwiek zakłócenia, nie bójmy się tego zakomunikować. Lepiej dopytać o coś ponownie lub poprosić o powtórzenie zdania. Zminimalizujemy dzięki temu powody do zmartwień i choć trochę się odprężymy, co z pewnością wpłynie pozytywnie na nasz wizerunek.

Artykuł partnerski gowork.pl