Flutter to technologia pozwalająca tworzyć aplikacje mobilne na urządzenia z systemami Android oraz iOS jednocześnie. Na czym to dokładnie polega? Dlaczego warto zainteresować się Flutterem przy zlecaniu tworzenia aplikacji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Co to jest Flutter?
Flutter to rozwijany przez Google zestaw narzędzi programistycznych, które umożliwiają tworzenie wieloplatformowych aplikacji mobilnych. W efekcie pozwala opracowywać aplikacje dedykowane dla urządzeń z systemem Android oraz iOS przy wykorzystaniu jednej wspólnej bazy kodowej. Jest to jedna z kluczowych przewag Fluttera nad innymi narzędziami służącymi do projektowania aplikacji, jednak warto zdawać sobie sprawę z faktu, że nie jedyna. Framework jest bowiem dynamicznie rozwijany zarówno przez wspomniany już Google, jak i niezależnych programistów, w związku z czym wielu branżowych ekspertów upatruje w nim szansę na zrewolucjonizowanie rynku. Ekosystem Fluttera tworzy:
- framework umożliwiający stworzenie projektu-szkieletu aplikacji,
- specjalny system narzędzi programistycznych SDK przeznaczony do tworzenia aplikacji – pozwala on wdrażać do aplikacji nie tylko widżety z narzędzia Google Flutter, ale również z odrębnych rozwiązań dedykowanych dla aplikacji mobilnych Android i iOS.
Flutter – zalety tworzenia wieloplatformowych aplikacji
Flutter to rozwiązanie, które zostało wdrożone w wersji beta 2018 roku, a następnie cały czas rozwijane, co sprawia, że jego funkcjonalność cały czas rośnie. Przekłada się to na coraz większą popularność, która wynika przede wszystkim z korzyści uzyskiwanych dzięki tworzeniu aplikacji we Flutterze. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim:
– szybkość tworzenia aplikacji – programowanie we Flutterze pozwala znacznie szybciej stworzyć aplikacje na Androida oraz iOS niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań;
– prostota obsługi – framework Fluttera oraz język programowania Dart jest szybki do nauki, co sprawia, że programiści z podstawami w innych językach i technologiach są w stanie opanować nowe narzędzie w bardzo krótkim czasie;
– niskie koszty tworzenia aplikacji – oparcie aplikacji na Androida i iOS na jednym kodzie znacznie ogranicza wydatki związane z tego typu inwestycjami;
– możliwość szybkiego weryfikowania zmian w tworzonym kodzie – dzięki funkcji Hot Reload możliwe jest wprowadzanie zmian w kodzie przy włączonej aplikacji, co sprawia, że usprawnienia można zweryfikować niemal natychmiast;
– brak opłat – zarówno Flutter, jak i język Dart to rozwiązania, które są zupełnie bezpłatne;
– szeroki wybór widżetów oraz możliwość tworzenia atrakcyjnych animacji – biblioteka Fluttera umożliwia dostęp do wielu różnych komponentów pozwalających tworzyć strukturę menu, czcionki, buttony, czy schematy układów.
Dlaczego warto zainteresować się Flutterem przy zlecaniu tworzenia aplikacji?
Wymienione wyżej zalety Fluttera sprawiają, że warto nim się zainteresować przy zlecaniu stworzenia aplikacji mobilnej. Pozwala to bowiem uniknąć konieczności angażowania dwóch zespołów programistów do stworzenia jednej aplikacji. W efekcie przekłada się to nie tylko na niższe koszty tego typu inwestycji, jak i szybszy czas realizacji aplikacji, a co za tym idzie możliwość wdrożenia jej we wcześniejszym terminie. Warto zwrócić również uwagę na fakt, iż Flutter przynosi korzyści nie tylko na etapie tworzenia aplikacji, ale również ich utrzymania oraz rozwoju. Wynika to z tego, że istnieje tylko jeden kod, a co za tym idzie nanoszenie w nim poprawek, czy modyfikacji jest nie tylko tańsze, ale także zdecydowanie szybsze niż w przypadku osobnych kodów na poszczególne platformy.
Podsumowując należy stwierdzić, że Flutter to narzędzie, dzięki któremu tworzenie aplikacji mobilnych jest nie tylko szybsze i prostsze, ale również tańsze, co ma znaczenie dla inwestorów zlecających tego typu prace. Mogą oni bowiem współpracować z jednym zespołem programistów, który opracuje wspólny kod dla Androida oraz iOS. Zlecenia tego typu można składać na https://itcraftapps.com.
Artykuł gościnny itcraftapps.com