Reklama
aplikuj.pl

Analityk systemów IT – czym się zajmuje i jakie kompetencje przydadzą się na tym stanowisku?

programista siedzący przed komputerem

Jeszcze do niedawna praca w IT kojarzyła się głównie z programowaniem czy wsparciem serwisowym. Tymczasem rozwój tej branży, a także przeniesienie do świata on-line wielu codziennych aktywności, jak chociażby zakupy, przyczynił się do powstania wielu kolejnych zawodów, w których przydają się m.in. kompetencje informatyczne. Przykładem takiego stanowiska jest analityk systemów IT. Czym zajmują się osoby zatrudnione na nim i jakie kompetencje są im przydatne w wykonywaniu codziennych obowiązków?

Analiza i tworzenie koncepcji

Osoba pracująca na stanowisku analityka systemowego na co dzień prowadzi prace analityczne, projektowe, a także testowe, które są związane z powstawaniem nowego oprogramowania czy systemów informatycznych, np. narzędzi e-commerce. Wśród zadań realizowanych przez pracowników zatrudnionych na tym stanowisku znajduje się m.in. analiza wymagań i rozkład funkcjonalny w granicach architektury danego oprogramowania czy opracowywanie wymagań systemowych, które pozwolą na realizację celów biznesowych.

Analityk tworzy więc koncepcję zarówno funkcjonalną, jak i biznesową. Najpierw jednak musi dokładnie zrozumieć realną potrzebę klienta, jego rzeczywisty cel. Dopiero na tej podstawie może opracować szczegółowe wymagania, a następnie je weryfikować. Przed przystąpieniem do prac programistycznych niezwykle ważne jest sprawdzenie wizji m.in. pod kątem spójności, bezsprzeczności i kompletności. Jeśli analityk działa w obszarze sprzedaży internetowej, jest też odpowiedzialny za nadzorowanie i optymalizowanie procesów e-commerce.

Doświadczenie i współpraca

Obowiązki analityka systemów IT często wymagają różnorodnej współpracy w zakresie rozwoju oprogramowania. Niejednokrotnie prowadzi on więc ustalenia z kierownikami projektów, architektami i analitykami biznesowymi, a także z programistami i wytwórcami oprogramowania. Często też dzieli się swoją wiedzą w specjalistycznym obszarze. Choć zwykle na tym stanowisku wymagane jest wykształcenie wyższe informatyczne, niektóre firmy biorą pod uwagę również np. ekonomiczne lub ścisłe. Ważne jest też posiadane doświadczenie m.in. w tworzeniu specyfikacji, prowadzeniu testów funkcjonalnych, a także w obszarze rozwoju i utrzymania systemów webowych. Niektóre organizacje wymagają umiejętności tworzenia dokumentacji przy użyciu konkretnych notacji, np. UML i BPMN, a także znajomości narzędzi, jak np. SQL.

Odpowiedzialność i wyciąganie wniosków

W pracy analityka systemów IT niezwykle ważna jest umiejętność analitycznego myślenia, trafnego wyciągania wniosków oraz znajdowania adekwatnych rozwiązań. W opanowaniu bieżących zadań czy ewentualnych problemów pomoże też dokładność, staranność i dobra organizacja pracy własnej. Rekruterzy zwracają również uwagę na takie cechy jak odpowiedzialność i zaangażowanie, a także samodzielność w działaniu i nastawienie na cel.

Praca w IT często wiąże się z działaniem w środowisku międzynarodowym, dlatego też zwykle od kandydatów wymaga się znajomości języka angielskiego co najmniej na poziomie średnio-zaawansowanym. Ten język bywa też stosowany w samym nazewnictwie stanowisk analitycznych związanych z pracą w IT. W niektórych firmach posady są nakierowane już na dany zakres działania. Przykładowo marka Silky Coders ma w swoim zespole eCommerce System Analyst dla obszaru mobile.

Pandemia wpłynęła na dynamiczny rozwój np. sektora e-commerce. Mając na uwadze jak wiele codziennych spraw realizujemy on-line, można przypuszczać, że analityk systemów IT to przyszłościowe stanowisko, a rynek nadal będzie potrzebował specjalistów w tym zakresie.

Wpis promocyjny dostarczony przez Silky Coders.