Mając w portfelu wolne 1500 zł można już sobie pozwolić na kupno monitora gamingowego, który wzniesie przyjemność z cyfrowej rozrywki na zupełnie nowy poziom. Za takie pieniądze proponujemy wam trzy modele różnych producentów, które łączy m.in. uważana obecnie za optymalną przekątna (27 cali) oraz rozdzielczość ekranu (QHD, czyli 2560 x 1440 pikseli). Znajdzie się też jednak kilka istotnych różnic między nimi.
W odróżnieniu od zwykłych monitorów do pracy biurowej, parametry tych gamingowych zostały dostosowane do potrzeb fanów cyfrowej rozrywki. Oczywiście środowisko fanów gier wideo jest zróżnicowane, począwszy od graczy niedzielnych, przez entuzjastów, aż po e-sportowców. Każda z tych grup będzie więc mieć wobec takiego sprzętu odmienne oczekiwania, ale próg cenowy 1500 zł powinien już dać im wszystkim posmakować technologii poprawiających immersję rozgrywki.
Przekątna i rozdzielczość to nie wszystko. Przy zakupie monitora dla graczy na pewno warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej matrycy (zależnie od typu gier sprawdzi się VA, TN lub IPS), typ podświetlenia (najlepiej LED lub OLED), a także możliwie wysoką częstotliwość odświeżania (w okolicach 144 Hz), jak również obsługę adaptacyjnej synchronizacji G-Sync lub FreeSync oraz dodatkowe funkcje wspomagające wygodę grania.
AOC Q27G2U – sprawdźcie ceny
Zaczynamy od marki AOC, która za stosunkowo rozsądne pieniądze oferuje monitor z matrycą typu VA i podświetleniem WLED o jasności 250 cd/m2 i czasie reakcji na ruch (MPRT) na poziomie 1 ms. Nadaje się on zarówno do gier, jak i oglądania multimediów. Co prawda na obsługę HDR nie możemy tu liczyć, ale model Q27G2U ma za to wysokie pokrycie przestrzeni sRGB.
Częstotliwość odświeżania ekranu wynosząca 144 Hz, pozwala już odczuwalnie zwiększyć płynność rozgrywki. Monitor korzysta z technologii synchronizacji adaptacyjnej FreeSync Premium od AMD, zapobiegając rwaniu czy przycinaniu się obrazu, a o ochronę oczu gracza troszczy się system redukcji migotania oraz filtr niebieskiego światła.
Ten konkretny wariant nie ma głośników, ale można do niego podłączyć słuchawki przez gniazdo 3,5 mm oraz dodatkowe akcesoria przez 4-portowy hub USB 3.0. Wysokość wyświetlacza AOC Q27G2U można regulować w zakresie 130 mm, a także zmieniać kąt pochylenia i w razie potrzeby przekręcić monitor do pozycji wertykalnej (tzw. Pivot).
GIGABYTE G27Q – sprawdźcie ceny
Druga propozycja bazuje na matrycy IPS z podświetleniem LED o częstotliwości odświeżania 144 Hz, jasności 350 cd/m2 i czasie reakcji na ruch (MPRT) wynoszącym 1 ms. GIGABYTE G27Q podobnie jak pozostałe modele w naszym topie wykorzystuje adaptacyjną technologię synchronizacji obrazu FreeSync Premium Pro stworzoną przez AMD jako alternatywę dla G-Sync od NVidii. Wysokość samego wyświetlacza regulujemy w zakresie 120 mm, a kąt pochylenia matrycy – 35 stopni.
Ciekawostką w monitorze GIGABYTE G27Q jest funkcja Dashboard. To nakładka, która w czasie rzeczywistym pokazuje na ekranie informacje o kondycji kluczowych komponentów komputera i nie jest blokowana przez jakiekolwiek gry. Dodatkowe oprogramowanie GIGABYTE OSD Sidekick pozwala sterować parametrami monitora za pomocą klawiatury i myszki.
W zakresie odsłuchu dźwięku z gry możemy wybrać między wbudowanymi głośnikami, które przydadzą się w sytuacji grania ze znajomymi lub wyjściem słuchawkowym 3,5 mm na bardziej prywatne granie w cichym pomieszczeniu. Z możliwości jakie daje technologia HDR skorzystamy za sprawą wbudowanego gniazda DisplayPort 2.1.
Iiyama G-MASTER G2770QSU-B1 – sprawdźcie ceny
Najciekawiej w tym zestawieniu prezentuje się propozycja marki Iiyama, która korzysta z matrycy Fast IPS, gwarantującej większy kontrast, lepsze odwzorowanie kolorów i szersze kąty widzenia, niż w matrycach typu TN lub VA. Do tego mamy jeszcze obsługę HDR. Adaptacyjna synchronizacja FreeSync Premium Pro, w połączeniu z GPU dba o eliminację rwania czy przycinania obrazu, nawet przy wyższej liczbie klatek na sekundę. Na pochwałę zasługuje również czas reakcji na ruchomy obraz (MPRT) na poziomie 0,5 ms i wysoka jasność (400 cd/m2).
Matryca z podświetleniem LED zapewnia odświeżanie obrazu z monitora Iiyama G-MASTER G2770QSU-B1 z częstotliwością 165 Hz, niemal 3-krotnie wyższą, niż w standardowych monitorach biurowych. Funkcja o nazwie Black Tuner zajmuje się wyłącznie dopasowywaniem poziomu jasności i czerni do preferencji gracza. Za sprawą funkcji Blue Light Reducer urządzenie ogranicza ilość emitowanego niebieskiego światła, które jest najbardziej niezdrowe dla oczu.
Z kolei problemem migotania zajmuje się technologia Flicker-free, która kontroluje jasność ekranu, regulując natężenie prądu (DC dimming). Jeśli gramy ze znajomymi, możemy użyć wbudowanych w monitor Iiyama G-MASTER G2770QSU-B1 dwóch głośników. Alternatywnie da się podłączyć przewodowe słuchawki (gniazdo 3,5 mm), jeśli nie chcemy przeszkadzać innym domownikom.
Lokowanie produktu: Iiyama