Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów od 1 stycznia 2024 roku przedsiębiorców czekają zmiany w przesyłaniu, odbieraniu i wystawianiu faktur elektronicznych. Od tego dnia firmy mają być zobligowane do używania Krajowego Systemu e-Faktur. Na razie korzystanie z tego rozwiązania jest dobrowolne, ale warto wdrożyć je już teraz. Sprawdź, dlaczego KSeF zrewolucjonizuje proces fakturowania w Polsce i co może zyskać na tym Twój biznes.
Z artykułu dowiesz się:
- Co to jest Krajowy System e-Faktur?
- Czym jest Comarch EDI?
- Dlaczego warto korzystać z Comarch EDI?
KSeF – co to jest i jak działa?
Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że od 1 stycznia 2024 roku Polska zmieni dotychczas funkcjonujący model fakturowania post-audit na obowiązujący już w wielu krajach model clearance. W największym uproszczeniu oznacza to, że od tego dnia wymiana faktur odbywać się będzie musiała za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – specjalnego rządowego systemu informatycznego stworzonego właśnie do tego celu. Platforma już działa, a przedsiębiorcy – na razie tylko ci chętni – mogą tam obsługiwać, czyli odbierać, wysyłać i przechowywać, tzw. faktury ustrukturyzowane (w formacie KSeF XML).
Dlaczego planuje się taki krok? Powodów jest wiele, ale najważniejszy z nich to walka z wyłudzeniami podatkowymi. W modelu clearance każda faktura będzie rejestrowana w systemie, weryfikowana i opatrzona unikatowym numerem identyfikującym, a dopiero później wysyłana do kontrahenta, dzięki czemu organy nadzorcze będą miały w nią wgląd w czasie rzeczywistym. Nie bez znaczenia są także aspekty środowiskowe związane z brakiem konieczności drukowania i przechowywania fizycznych kopii dokumentów, a także ekonomiczne: obniżenie kosztów związanych z przesyłaniem dokumentów między przedsiębiorstwami i unikanie błędów powstałych na skutek niedopatrzenia czy pomyłki wystawcy faktury.
KSeF – integracja z Comarch EDI
Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur – według zapowiedzi rządu – ma być obowiązkowe. W takiej sytuacji faktury wystawiane w formacie PDF czy fizycznej papierowej postaci przestaną obowiązywać. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, ta rewolucja na pewno Cię nie ominie. Nie warto więc opierać się i czekać do ostatniej chwili z wdrożeniem e-faktur, tym bardziej że podłączenie do systemu nie dla każdego będzie łatwe, a zaznajomienie się z nim może zająć trochę czasu.
Na szczęście przedsiębiorcy nie są zdani na samych siebie. Powstały już platformy, które pomogą im w korzystaniu z KSeF. Jedną z nich stworzył Comarch – firma zajmująca się m.in. rozwiązaniami wykorzystywanymi do elektronicznej wymiany dokumentów. Comarch EDI (Electronic Data Interchange) to intuicyjne rozwiązanie działające w modelu SaaS, które zajmie się dopasowaniem formatu dokumentów księgowych do wymogów KSeF. Pozwala utrzymać transparentność procesów, a przy tym przyspiesza rejestrację plików w systemie, dzięki czemu zaoszczędzisz dużo czasu i energii.
Comarch EDI – dlaczego warto?
Dopasowanie formatu dokumentów księgowych do wymogów KSeF to nie jedyna zaleta integracji z platformą Comarch EDI. Dlaczego jeszcze warto z niej korzystać?
- Zachowasz walidację procesów wielodokumentowych.
- Łatwo przechowasz dokumenty – z Comarch EDI dokumenty w formatach oryginalnym i KSeF XML wraz z statusami, KSeF ID i Urzędowymi Potwierdzeniami Odbioru (UPO) będziesz mieć zawsze pod ręką.
- Ilość prac administracyjnych zmniejszy się nawet o 60%.
- Łatwiej rozliczysz korygujące faktury ustrukturyzowane.
- Wykorzystasz obecną konfigurację Comarch EDI do nowych procesów (jeśli jesteś obecnym użytkownikiem platformy).
Jeśli już teraz zdecydujesz się na korzystanie z aplikacji KSeF, będziesz mógł liczyć na szybszy zwrot podatku VAT (z 60 do nawet 40 dni), a do tego zyskasz możliwość archiwizacji dokumentów księgowych przez 10 lat. Nie warto czekać do 2024 roku, tylko jak najszybciej wejść w świat e-faktur.
Artykuł zewnętrzny.