Każdy z Was wie, że człowiek posiada 5 zmysłów- wzrok, słuch, smak, węch i dotyk. Bardzo dużo mówi się o mitycznym 6 zmyśle, czasami wymienia się równowagę, powstały na ten temat nawet filmy. Aktualnie naukowcy wykazali, że ten 6 może mieć swoje korzenie w genach i prawidłowo nazywać się powinien propriocepcją (orientacja w położeniu części ciała w przestrzenie).
Poprzednie badania na myszach sugerowały, że gen zwany PIEZO2 może odkrywać w tym rolę. Zmuszał on bowiem komórki do produkcji białek „mechanoczyłych”, które są w stanie wykrywać siłę np. nacisku. Także odgrywają one rolę w propriocepcji. Natomiast były to tylko badania na myszach. Aby sprawdzić jego rolę u ludzi naukowcy z National Institutes of Health (NIH) znaleźli dwóch pacjentów z bardzo rzadką mutacją w tym genie. Mieli oni problem ze stawami oraz skoliozę. Poproszono ich, aby wykonali kilka testów dotyczących ruchu. Odkryli oni np. że przy zawiązanych oczach znacznie ciężej im się chodzi, także znacznie dłużej dochodzili do danego obiektu (przy zawiązanych oczach) niż osoby bez mutacji. W innym teście mieli zgadnąć, w jakim kierunku przemieszczają się ich ręce czy nogi, których położenie zmieniali naukowcy. Ciekawe odczucia mieli na temat muskania skóry przedramienia- dla nich było to uczucie kłucia zamiast czegoś przyjemnego.
Wszystkie testy sugerują, że pacjenci z mutacją w PIEZO2 są ślepi na dotyk. a ich neurony nie mogą wykrywać ruchu kończyn. Pozostałe części układu nerwowego działały za to bez szwanku. Wnioskiem z badań jest przypuszczenie, że gen może być wymagany do prawidłowego wzrostu i rozwoju szkieletu. Innym przypuszczeniem jest możliwość uczestniczenia zmysłu dotyku i propriocepcji w rozwoju kośćca ludzkiego.
Źródło:http://www.livescience.com/; Zdjęcie: Not so evil smile. via photopin (license)