Ostatnimi czasy bardzo dużo mówi się o pamięci mięśniowej. Coraz więcej osób chodzi na siłownię, gdzie takie określenie bardzo często pada. Jednakże coś takiego nie istnieje, mięśnie nie pamiętają Twoich wyczynów na siłce. Po długiej przerwie wcale nie będziesz miał łatwiej niż osoba, która swoją przygodę z treningiem zaczyna.
Po zaprzestaniu ćwiczeń wiele genów uruchamia się i mogą w tym stanie pozostać przez kilka godzin. W dłuższej perspektywie czas ten może znacząco się wydłużyć, co może prowadzić do większej liczby długoterminowych dostosowań organizmu. Jednakże takie adaptacje bardzo szybko się rozpraszają- wystarczy tylko przestać regularnie trenować.
Aby potwierdzić tę rzecz naukowcy z Karolinska Institute w Sztokholmie poprosili 23 osoby prowadzące „osiadły” tryb życia, aby w laboratorium przez 45 minut kopali piłkę po 60 razy na minutę jedną nogą. Uczestnicy powtarzali czynności przez 3 miesiące po 4 razy w tygodniu. Następnie mieli oni 9 miesięcy przerwy, a potem wrócili do ćwiczenia, ale tym razem obu nóg. W tym czasie zespół zrobił biopsję mięśni przed i po obu okresach treningowych i przeanalizował aktywność genów w tkance każdej nogi.
Wyniki wykazały, że ekspresja genów pomiędzy nogami nie różniła się, co jasno pokazuje, że komórki mięśniowe nie mają pamięci. Natomiast warto wspomnieć, że to stwierdzenie nie dotyczy nerwów, które kontrolują ruch, stąd nie da się zapomnieć jak jeździć na rowerze czy jak chodzić.
Źródło: http://www.livescience.com/