Sztuczna inteligencja powinna docelowo wspierać lekarza w diagnozie, dawać pewne wskazówki czy zwracać uwagę na określone cechy zdjęcia. Jednakże naukowcy i tak dążą do stworzenia programu, który sam będzie mógł analizować różne zdjęcia i dawać w 100% pewną diagnozę. Najbliżej tego są naukowcy z Houston Methodist Research Institute. Opracowali oni program zdolny do wykrywania nowotworu piersi na zdjęciu mammograficznym z 99% dokładnością.
Technika wykorzystuje metodę skanowania wykresów pacjenta i porównywania ich z bazami danych zawierających potwierdzone 100% zdjęcia z diagnozami nowotworów piersi oraz z raportami klinicznymi. To właśnie to ostanie źródło, zazwyczaj nie jest brane pod uwagę, przy tego typu badaniach. Większość z raportów klinicznych jest w formie wolnego tekstu więc trzeba nauczyć SI do wyodrębniania kluczowych informacji i wtedy dopiero do zbudowania modelu oceny ryzyka. Co ciekawe algorytm naukowców minimalizuje fałszywe alarmy, które tak często w innych tego typu pracach występują. A jest to duży problem, bowiem fałszywie pozytywny wynik często sprawia, że kobiety przestają się badać.
Ich algorytm dostał ocenę, nadawaną przez Breast Imaging Reporting and Data System, 5 co oznacza, że algorytm został przebadany i dokładność wynosi powyżej 95%. Na pewno nie zastąpi on lekarza, jednakże jako pomoc sprawdziłby się idealnie.
Źródło: http://futurism.com/; Zdjęcie: By Unknown photographer [Public domain], via Wikimedia Commons