NVIDIA współpracuje aktualnie z liderami branży, takimi jak ASML, TSMC i Synopsys, aby zintegrować swoje wyjątkowe dzieło o nazwie cuLitho w ich oprogramowaniu, procesach i systemach. To nic innego, jak biblioteka programowa wykorzystująca układy GPU NVIDIA do przyspieszenia procesu litografii obliczeniowej, czyli procesu tworzenia wzorów na waflu krzemowym w celu produkcji układów scalonych.
Nvidia chce zrewolucjonizować rynek układów logicznych swoim cuLitho
Firma NVIDIA poinformowała właśnie o przełomie w produkcji procesorów krzemowych, czyli procesie tworzenia wzorów na waflu krzemowym na potrzeby produkcji układów scalonych. Wszystko to w ramach nowej biblioteki cuLitho, która to działa na procesorach graficznych i zapewnia nawet 40-krotny wzrost wydajności w stosunku do obecnych metod, umożliwiając szybsze i bardziej efektywne projektowanie i produkcję układów scalonych następnej generacji.
cuLitho działa poprzez równoległe uruchamianie wszystkich części procesu litografii obliczeniowej na procesorach graficznych, wykorzystując zoptymalizowane narzędzia i algorytmy dla takich zadań jak technologia litografii odwróconej (ILT), optyczna korekcja bliskości (OPC) oraz modelowanie subatomowe. cuLitho wykorzystuje CUDA, język programowania dla aplikacji i oprogramowania akcelerowanych przez procesory graficzne.
Czytaj też: Vivo X Flip pojawia się w Geekbench. Czyżby premiera była już blisko?
Jeśli Nvidia dopnie swego, zgotowany przez nią postęp pomoże pokonać fizyczne ograniczenia litografii i umożliwi produkcję chipów z mniejszymi tranzystorami i przewodami niż jest to obecnie możliwe. Zmniejszy również zużycie energii i wpływ na środowisko masywnych centrów danych, w których prowadzone są prace związane z litografią obliczeniową.