Zarówno dzieci, jak i dorośli kochają zabawy kreatywne, które pobudzają wyobraźnię, trenują motorykę, koncentrację i cierpliwość. Klocków LEGO nie trzeba dziś przedstawiać. To produkt znany na całym świecie – jedni kupują go dla dobrej zabawy, inni dla poszerzania swojej unikatowej kolekcji. Skąd wzięły się te popularne klocki i jak bardzo odmieniły świat zabawek? Poznajmy historię LEGO.
„Leg godt!” – czyli jak powstały kultowe klocki LEGO
„Legt godt!” w tłumaczeniu z języka duńskiego oznacza „baw się dobrze”. To stąd wzięła się nazwa tych najpopularniejszych na świecie klocków, które odmieniły oblicze zabawek. Historia firmy ma swój początek w bardzo przykrych doświadczeniach duńskiego cieśli Ole Kirka Christiansena. Mężczyzna kolejno stracił swoją ukochaną, a następnie cały dorobek życia. Najbardziej kryzysowy moment nadszedł wraz z pożarem jego warsztatu. Głód i ubóstwo zagościły w życiu rodziny Christiansena. Wśród gruzu i zgliszczy znalazł kawałek drewna, z którego ustrugał dla swoich dzieci małą kaczuszkę. Widząc uśmiech na małych twarzach, postanowił stworzyć jeszcze więcej małych drewnianych zabawek. Drewno oraz angielskie zamki, które podziwiał niegdyś wraz ze zmarłą już żoną, zainspirowały go do produkcji drewnianych klocków. Pomysłowy Ole ogłosił dla swych pracowników niezwykły konkurs na nazwę firmy. Wygraną była butelka wina domowej roboty. Dzięki pomysłowi sprzed dekad dziś możemy cieszyć się zestawami LEGO, które przypominają nam między innymi o ulubionych postaciach z książek czy filmów, np. o znanym z „Harry’ego Pottera” Zgredku w zestawie LEGO 76421.
Od drewna do plastiku, czyli jak klocki LEGO osiągnęły znaną nam do dziś formę
Z czasem do przedsiębiorstwa dołączył także syn założyciela, a już w 1946 roku, jako pierwsi w Danii zakupili maszynę do odlewów z tworzyw sztucznych. Dzięki temu zaczęto produkować plastikowe klocki LEGO, które dziś są najpopularniejszymi zabawkami tego typu na świecie. Z upływem lat udoskonalano klocki, umieszczając w ich wnętrzach wypustki wzmacniające budowane konstrukcje. Z czasem w zestawach LEGO pojawiły się także plastikowe postacie, zwierzęta czy pojazdy, a firma otwarła się na rynek zagraniczny. Zaczęto wypuszczać różne serie klocków, np. LEGO Duplo czy LEGO Technic, oraz tworzyć zestawy zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych. Dziś wśród klocków LEGO znajdziemy te związane z najpopularniejszymi postaciami dziecięcych bajek, np. z serialem „Koci domek Gabi” w zestawie LEGO 10788 czy domem z filmu „Odlot” w zestawie LEGO 43217. Obecnie oferta LEGO stale się poszerza. Możemy budować z nich nawet bukiety kwiatów, pojazdy i instrumenty. Ogranicza nas tylko własna wyobraźnia!
Jak klocki LEGO zmieniły świat zabawek?
Klocki LEGO pokazały światu, że zabawki mogą pełnić także rolę edukacyjną. Budowanie konstrukcji pobudza wyobraźnię przestrzenną i koordynację oko-ręka. Dzięki zestawom LEGO Duplo już najmłodsze dzieci poznają kształty, kolory, cyfry i ćwiczą swoją kreatywność. Klocki LEGO zyskały fanów na całym świecie. Niektórzy stali się ich kolekcjonerami i traktują każde z pudełek jak swój skarb. Inni nie mogą się doczekać kolejnych nowiuteńkich zestawów, aby móc układać je wraz z rodziną czy przyjaciółmi. Klocki LEGO to także idealny pomysł na prezent dla dzieci i dorosłych. Sprawiły one, że zabawa nie jest już czymś banalnym i dziecinnym.
Artykuł gościnny.