Reklama
aplikuj.pl

Arctic Freezer 36 Black – test chłodzenia z dwoma wentylatorami, które kosztuje niewiele a potrafi wiele

Chłodzenie procesora Arctic Freezer 36 Black to wersja z czarnym radiatorem, wyposażona w dwa wentylatory w konfiguracji push-pull. Dzięki konfiguracji push-pull, Freezer 36 Black imponuje nie tylko wydajnością chłodzenia, ale także designem. Przylutowane końcówki rurek cieplnych są ukryte za przykręcaną aluminiową pokrywą, co pozwala na płynne wtopienie się w każdą konfigurację PC i podkreślenie zarówno wydajności, jak i wyglądu.

1. OPAKOWANIE / WYPOSAŻENIE

Arctic Freezer 36 Black niemalże krzyczy o swoim przybyciu w jak najbardziej monochromatyczny sposób. Nie waha się zademonstrować swojej obecności, wykorzystując czarny motyw jako swoistą barwę na opakowaniu.

Zewnętrzna część opakowania wyraźnie pokazuje najważniejsze informacje: kompatybilność z podstawkami procesorów. Wskazuje również, że w zestawie znajduje się pasta termoprzewodząca – konkretnie Arctic MX-6 TIM, w razie gdyby ktoś się tym martwił. Oczywiście, produkt reklamuje się jako rozwiązanie o niskim poziomie hałasu.

Podstawka Intel LGA1851 nie była jeszcze ogłoszona w momencie drukowania opakowania, co tłumaczy jej brak na liście kompatybilności, ale system montażowy rzeczywiście ją obsługuje. Można spodziewać się potwierdzenia tego na przyszłych wersjach opakowania.

Zestaw sprzedażowy jest skromny, ale zawiera dokładnie to, czego potrzebujesz. Zestaw radiatora jest wyposażony w dwa wentylatory z rodziny P12 PWM PST o średnicy 120 mm, ramkę kontaktową Intel LGA1700/1851 oraz elementy zestawu montażowego AM4/5. W zestawie znajduje się także śrubokręt T20 do odkręcania systemu mocowania procesora Intel.

Bez zbędnych ozdobników, ale i bez marnotrawstwa. Pełny zestaw składa się z:

  • radiatora
  • 2 wentylatorów 120 mm
  • ramki kontaktowej Intel LGA1700/1851
  • 4 śrub krzyżakowych
  • tubki pasty termoprzewodzącej MX-6
  • elementów montażowych AM4/AM5
  • śrubokręta T20

2. WYGLĄD OGÓLNY

Freezer 36 Black posiada gęsty stos pięćdziesięciu dziewięciu anodowanych na czarno aluminiowych żeberek o wymiarach 50 x 125 mm. Wysokość chłodzenia to 159 mm, co czyni go nieznacznie wyższym niż testowany jakiś czas temu Cooler Master Hyper 212, ale odpowiada wysokości np. modelom Noctua NH-U12S czy be quiet Dark Rock / Dark Rock Slim. Coooler może być zbyt wysoki dla niektórych obudów komputerowych typu small form factor, jednak w standardowych obudowach ATX i mATX nie powinien stanowić problemu.

Na anodowanej na czarno aluminiowej płytce górnej znajduje się logo Arctic, ale nie zdziwiłbym, gdyby w przyszłości pojawiły się plany wymiennych, drukowanych w 3D paneli czołowych w katalogach hobbystów. W obecnej formie chłodzenie prezentuje się minimalistycznie i czysto, pasując do systemów z prostym wnętrzem, bez jakiegokolwiek ARGB.

Szybki rzut oka na spód chłodzenia ujawnia sześciomilimetrowe rurki cieplne. Dla lepszego przewodnictwa cieplnego Arctic wybrał rozwiązanie bezpośredniego styku z rozpraszaczem ciepła procesora, bez warstwy pośredniej. Można tu również dostrzec matowe, czarne wykończenie rurek cieplnych i prostokątnej ramy mocującej.

Z tej perspektywy widoczne są również zagłębienia montażowe dla jednego z dwóch wentylatorów 120 mm. Sprężynowe zaczepy chwytają śruby mocujące wentylator, trzymając go pewnie na miejscu.

Wyraźnie widać także profilowane przekroje żeberek, co jest zabiegiem mającym na celu zmniejszenie turbulencji i poprawę przepływu powietrza. Z kolei tylna strona jest całkowicie płaska.

Dostarczone wentylatory P12 PWM PST są dobrze znane i sprawdzone w wielu testach. Ich maksymalna prędkość wynosi 1800 RPM, a przepływ powietrza to 56.30 CFM. W wersji Freezer 36, którą przetestowałem, oba wentylatory mają czarną ramę o średnicy 120 mm oraz czarny wirnik z pięcioma łopatkami.

Doskonale podkreśla to elegancki, minimalistyczny wygląd Freezer 36 Black. Oba wentylatory są połączone za pomocą 4-pinowego złącza PWM z wbudowanym przełącznikiem typu Y, co umożliwia ich synchronizowaną pracę.

3. INSTALACJA CHŁODZENIA NA PŁYCIE GŁÓWNEJ

Freezer 36 jest kompatybilny z podstawkami AMD AM4 / AM5 oraz z podstawką Intel LGA1700, czyli z procesorami Intel Core 12., 13. i 14. generacji. Jak w przypadku większości chłodzeń AM4/AM5, najpierw należy odkręcić oryginalny wspornik chłodzenia z płyty głównej. Następnie na gwintowane tuleje oryginalnej płytki montażowej należy nałożyć cztery plastikowe tuleje dystansowe i przymocować je, przykręcając dwie metalowe obejmy. Ważne jest, aby upewnić się, że dwie centralne gwintowane nakrętki w metalowych obejmach są skierowane do góry. Niestety, możliwe jest niewłaściwe złożenie, które zauważa się dopiero podczas montażu chłodzenia.

Następnie można nałożyć dołączoną pastę termoprzewodzącą MX-6 na rozpraszacz ciepła procesora, a po usunięciu folii ochronnej z chłodzenia, zamontować je bez wentylatora. Chłodzenia powietrzne z pojedynczą wieżą są zazwyczaj łatwe do zamontowania, ponieważ śruby mocujące są łatwo dostępne. Tak samo jest w przypadku Freezer 36 – wystarczy dokręcić dwie śruby krzyżakowe do oporu, ponieważ odpowiednie siły docisku są zapewnione przez dwie sprężyny śrubowe znajdujące się pod spodem.

Nie ma obaw o kolizje z wysokimi radiatorami na modułach RAM przeznaczonych do podkręcania, ponieważ wentylatory Freezer 36 nie wystają poza sloty pamięci RAM. Dlatego też montaż dwóch wentylatorów do chłodzenia za pomocą nowego mechanizmu kliknięcia to dziecinnie prosta czynność. Arctic nie przesadził również z wysokością chłodzenia, więc Freezer 36 powinien zmieścić się w każdej standardowej obudowie typu midi tower. Aby mieć pewność, warto jednak sprawdzić maksymalne dopuszczalne wymiary chłodzenia w instrukcji obsługi obudowy. Na koniec wystarczy podłączyć kable i instalacja chłodzenia jest zakończona.

4. TESTY PRAKTYCZNE

PLATFORMA TESTOWA

  • Procesor: AMD Ryzen 5 7600X 4.7/5.3 GHz
  • Płyta główna: Gigabyte B650 Gaming X AX
  • Pamięć RAM: 32 GB DDR5 G.Skill Ripjaws S5 6200 MHz CL30
  • Karta graficzna: Gigabyte GeForce RTX 4070 Super WindForce OC 12 GB
  • Nośnik danych: Kingston KC2000 1 TB PCIe 3.0 + ADATA Legend 960 1 TB PCIe 4.0
  • Zasilacz: Cooler Master GX III 650 GOLD
  • Obudowa: Modecom Horizon Flow ARGB
  • Monitor: Viotek GN27D 1440p 144 Hz Curved
  • System: Windows 11 23H2

Arctic Freezer 36 – podczas testów obroty wentylatorów P12 PWM PST ustawione były na 100% w aplikacji Gigabyte Control Center.

TEMPERATURA CPU

TEMPERATURA SEKCJI VRM

5. PODSUMOWANIE TESTU

Arctic ponownie odświeżył serię chłodzeń CPU Freezer, wprowadzając trafne ulepszenia w modelu Freezer 35, aby stworzyć Arctic Freezer 36 – idealnego partnera do chłodzenia nowoczesnych procesorów.

W połączeniu z AMD Ryzen 7600X, kosztujący około 115 złotych Freezer 36 prezentuje się wyjątkowo dobrze, dorównując wydajnością chłodzeniom uważanym za mocniejsze. Zastosowanie obu wentylatorów zapewnia optymalne chłodzenie przy jednocześnie niskim poziomie hałasu.

Instalacja Freezer 36 jest wyjątkowo prosta, a nowy system montażu wentylatorów na kliknięcie to zdecydowany atut. Dodatkowo, Arctic dodaje do zestawu ramkę kontaktową dla systemów Intel, co poprawia kontakt chłodzenia z procesorem.

Największym wyzwaniem może być wybór jednego z pięciu wariantów, które różnią się kolorystyką, oświetleniem RGB i rodzajem łożysk kulkowych o wydłużonej żywotności.

Jakość wykonania Freezer 36 jest na najwyższym poziomie, a rezygnacja z wentylatorów dedykowanych wyłącznie poprzedniemu modelowi na rzecz wielokompatybilności sprawia, że Freezer 36 to produkt kompletny.

PLUSY

  • świetny wygląd
  • dobra wydajność
  • bardzo przystępna cena
  • dobrze zaplanowany proces instalacji
  • wsparcie dla najnowszych procesorów AMD i Intel
  • możliwość wyboru z pośród pięciu różnych wersji

MINUSY

  • mocowania na klik wymagają dopracowania
  • brak wsparcia dla starszych procesorów Intel
  • brak materiału tłumiącego hałas między wentylatorami a radiatorem