Naukowcom zajmującym się bioniką, udało się dokonać swego rodzaju przełomu. Stworzyli drona, którego sposób poruszania jest wzorowany na ruchach nietoperzy. Jak przyznał szef zespołu odpowiedzialnego za konstrukcję, lot nietoperza jest Świętym Graalem dla osób zajmujących się biomimetyką. A w zasadzie był, bo Bat Bot jest już testowany i robi niemałe wrażenie.
W porównaniu do ptaków, „gacki” mają zdecydowanie bardziej skomplikowaną budowę skrzydeł. Aby ją odpowiednio odwzorować, inżynierowie musieli zminimalizować liczbę stawów u robotycznego nietoperza do dziewięciu. Natura wyposażyła te latające ssaki w aż 40 takich połączeń, na których rozciąga się błona lotna.
Prototyp składa się z włókna węglowego, stawów wydrukowanych dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D i membrany o grubości zaledwie 56 mikrometrów. Konstrukcja waży jedynie 93 gramy, a więc jest zbliżona wagowo do przedstawicieli niektórych gatunków nietoperzy. Bat Bot potrafi poruszać niezależnie oboma skrzydłami. Trzepotanie jest ciche, pozwala na dłuższą żywotność baterii, jednocześnie zapewniając zadowalającą wydajność.
Zespół Soon-Jo Chunga skupia się na doskonaleniu swojej maszyny. W przyszłości będzie ona wykorzystywana, m.in. w akcjach ratunkowych w miejscach, w których poruszanie klasycznymi dronami jest utrudnione, a nawet całkowicie niemożliwe.
Źródło i grafika: engadget.com