Naukowcy z politechniki i uniwersytetu w Lozannie połączyli siły, aby zbudować robota przypominającego wyglądem i zachowaniem pająka. W porównaniu do zwierzęcia-pierwowzoru, maszyna porusza się nawet szybciej. Jeszcze przed zaimplementowaniem tej umiejętności, badacze dowiedzieli się dzięki komputerowej symulacji, że możliwy jest szybszy ruch.
Z wyglądu maszyna przypomina tarantulę. Porusza się jednak w inny sposób, bo w przeciwieństwie do wspomnianego pająka, ten sztuczny ma 6 nóg. Tyle samo, co muszka owocówka, na której wzorowali się naukowcy. Sposób poruszania tego owada polega na tym, że przez cały czas troje jego odnóży dotyka ziemi. W tym miejscu do akcji wkroczyła symulacja, według której dotykając podłoża dwojgiem odnóży, prędkość robota mogłaby być większa.
Według przypuszczeń badaczy, trójnogi chód u owadów może być związany z lepszą przyczepnością, przekładającą się na skuteczniejsze przygotowanie do lotu. Wszak, muszka owocówka polega na swojej zwinności i mobilności, pomagającym jej unikać zagrożeń. W przypadku mechanicznego pająka taka umiejętność nie jest konieczna, dlatego trzymając dwie nogi na podłożu, okazuje się szybszy niż żywy oryginał.
Aby potwierdzić swoją teorię, naukowcy ubrali muchom polimerowe buty zmieniające przyczepność. Po godzinie obserwacji stwierdzono, iż owady poruszały się bardziej „dwunożnie”, zupełnie jak zbudowany niedawno robot.
[Źródło i grafika: digitaltrends.com]