SilverStone ma w ofercie bardzo ciekawe obudowy. Jednymi z nich są skrzynki należące do serii Redline RL06. Czy przedstawiciel tej serii wypadnie dobrze w testach?
Obudowa zapakowana jest, jak 99% wszystkich produktów, w zwykły karton z paroma napisami o produkcie. Wraz z RL06 otrzymujemy instrukcję oraz zestaw śrubek. Szkoda, że nie ma dołączonych opasek zaciskowych. Gwarancja wynosi 2 lata.
RL06 ma wymiary 200 mm x 477 mm x 455 mm i waży 7,17 kg. Można w nim zamontować płyty główne o formacie ATX, micro ATX oraz mini ITX. Obudowa dostępna jest w wielu wersjach – wszystkie można zobaczyć na stronie producenta.
Testowany produkt wygląda rewelacyjnie. Przedni panel jest futurystyczny i prezentuje się znakomicie. Dodając do tego podświetlane przednie śmigła oraz boczne okno z hartowanego szkła otrzymujemy naprawdę znakomicie wyglądający produkt. Wracając do przedniego panelu – jest on wykonany z tworzywa sztucznego jednakże jego większą część stanowi metalowa siatka, która umożliwia zasysanie powietrza przez wentylatory. RL05 nie umożliwia montażu urządzeń 5,25 cala stąd brak na nie miejsca. Po zdjęcie panelu można zauważy duży filtr przeciwkurzowy, który bardzo łatwo można zdjąć i wyczyścić. Za nim znajdują się trzy 120 mm wentylatory. Ich maksymalna prędkość wynosi 1200 rpm i są one trochę słyszalne podczas pracy. Posiadają one czerwone podświetlenie. Ich wadą jest kabel, który jest kolorowy a nie czarny czy opleciony – SIlverSTone mógł o tym pomyśleć. Śmigła można też zawsze zdemontować i umieścić tam dwie 140 mm konstrukcje.
Na górze, blisko przodu, znajduje się panel wejścia/wyjścia. Do dyspozycji są dwa złącza USB 2.0, dwa USB 3.0, wejście na mikrofon oraz wyjście na słuchawki. Dalej jest filtr przeciwkurzowy, który mocowany jest na magnes – proste i skuteczne rozwiązanie. Na górze można zamontować do dwóch 120/140 mm wentylatorów.
Lewy bok to szkło hartowane, które mocowane jest na cztery szybkośrubki. Prawy bok to zwykła blacha mocowana na dwie szybkośrubki. Jest też ona dosyć cienka – powinna być troszeczkę grubsza.
RL05 stoi na czterech nóżkach, które od spodu zostały wyłożone antypoślizgową gumą. Pod miejscem na zasilacz znajduje się filtr przeciwkurzowy, który jednak nie jest prosty do wyjęcia – szkoda, że nie ma rączki, która ułatwiała by taką operację.
Tył obudowy jest, jak w większości przypadków, standardowy. Na samym dole znajduje się miejsce na zasilacz. Wyżej jest siedem zaślepek PCI, które mocowane są na zwykłe śrubki. Na samej górze znajduje się 120 mm wentylator, który tym razem nie jest podświetlany. Jego maksymalna prędkość wynosi 900 rpm i jest on trochę cichszy od przednich śmigieł.
Wnętrze zostało podzielone na dwie części – piwnicę i resztę. Oddziela je metalowa obudowa, która posiada otwory na kable. Standardowo w miejscu montażu płyty głównej jest duży otwór, który umożliwia montaż chłodzenia procesora. RL06 posiada dobry system zarządzania okablowaniem. Jest wiele otworów, które umożliwiają przeciągnięcie kabli. Szkoda tylko, że nie zostały one wyłożone gumą. Z tyłu jest dosyć dużo miejsca na schowanie kabli. Także z tyłu możecie zobaczyć panel, do którego można podłączyć wentylatory. Zasilany jest on ze złącza molex i może obsłużyć aż do 10 śmigieł. Bardzo fajna i przydatna rzecz. Z tyłu znajdują się też dwa miejsca montażowe dla dysków 2,5 cala. RL06 pomieści karty graficzne o długości do 348 mm i szerokości do 152 mm. Chłodzenie procesora może mieć wysokość do 158 mm. SilverStone mógł zapewnić przynajmniej 160 mm przestrzeni.
Zasilacz stawiany jest na dwóch metalowych nóżkach. Czemu nie mają one gumowego wyłożenia? Nie wiem. Miejsca na niego jest sporo (200 mm), nawet dłuższe konstrukcje powinny spokojnie się zmieścić. Za nim znajduje się koszyk, w którym można zamontować do 3 dysków 3,5/2,5 cala. Szyny montażowe mają antywibracyjne nakładki.
RL06 jest też kompatybilna z chłodzeniem cieczą. Na przodzie można zmieścić 120/140/240 mm, na górze 120/140 mm (ograniczenie szerokości do 30 mm) a z tyłu 120 mm chłodnicę. Spokojnie też znajdzie się miejsce na rezerwuar czy pompkę.
Podsumowanie
SilverStone Redline RL06 powinien kosztować około 400 zł. Jest to bardzo dobra konstrukcja, jednakże nie pozbawiona wad. RL06 z pewnością jest bardzo ładny – podświetlane wentylatory, futurystyczny przedni panel oraz boczne okno robią swoje. Na plus należy zaliczyć także przedni panel wykonany z siatki mesh, dzięki czemu wentylatory mają skąd czerpać powietrze, aż 4 dołączone śmigła, ofiltrowanie całości, dobry system zarządzania okablowaniem oraz kompatybilność z chłodzeniem cieczą. Minusami tej konstrukcji są ciężko wyjmowany filtr pod zasilaczem, brak antywibracyjnych stópek pod zasilaczem, ilość miejsca na chłodzenia procesora mogłaby być większa a także kable od wentylatorów, które są kolorowe. Generalnie jeśli obudowa Wam się podoba to możecie ją brać. Jakość wykonania całości jest dobra a wygląd znakomity.