Reklama
aplikuj.pl

Test obudowy be quiet! Dark Base 700

Be quiet! prezentuje swoją pierwszą obudowę z piwnicą. Jest to model Dark Base 700 i nalezy on do najwyższej klasy sprzętu. Pytanie tylko, czy jest to tylko najwyższa klasa cenowa czy także jakościowa.

Obudowa została zapakowana w czarny karton. Wraz z nią otrzymujemy instrukcję, zestaw śrubek, opaski na rzepy, szynę montażową oraz instrukcję. Ta ostatnia posiada opis w języku polskim i dobrze wyjaśnia montaż. Opaski na rzepy pozwolą na dobre przymocowanie kabli. Gwarancja wynosi 3 lata.

Dark base 700 ma wymiary 510 mm x 241 mm x 519 mm i waży 13,25 kg. Można w niej zmieścić płyty główne o formacie E-ATX (305 mm x 275 mm), ATX micro ATX oraz mini ITX. Dostępna jest ona tylko w testowanej wersji.

Produkt be quiet! wygląda znakomicie. Jest to elegancka obudowa, która dodatkowo posiada podświetlenie RGB. Znajduje się ono na boku przedniego panelu i może być sterowane za pomocą odpowiedniego przycisku lub poprzez oprogramowanie od producent płyty głównej (o ile posiada się odpowiednie wejście na niej). Do wyboru jest sześć kolorów (biały, czerwony,zielony,niebieski, pomarańczowy oraz fioletowy) oraz trzy tryby pracy – ciągły, miganie jednym kolorem i miganie wszystkimi kolorami. Na przednim panelu nie ma miejsca na urządzenia 5,25 cala. Po bokach znajdują się otwory wentylacyjne. Pod przednim panelem znajduje się materiał wyciszający, filtr przeciwkurzowy oraz jeden 140 mm wentylator SilentWings 3. Jego maksymalna prędkość wynosi 1600 RPM i został on oparty o łożysko RGB. Można też tam zmieścić do dwóch śmigieł 140 mm. Wentylator jest cichy, nawet na największych obrotach a można nim sterować za pomocą panelu, o którym mowa będzie później.

Na ścięciu pomiędzy przodem a górą znajduje się panel wejścia/wyjścia. Do dyspozycji są dwa wejścia USB 3.0, jedno USB 3.1 Type-C, wejście na mikrofon oraz wyjście na słuchawki. Także tutaj znajduje się panel sterowania wentylatorami. Do wyboru są trzy prędkości oraz automatyczne ich dobieranie. Pozostała część góry to panel z tworzywa sztucznego, na którego końcu znajdują się otwory wentylacyjne. Na górze nie ma filtra przeciwkurzowego i można tu zmieścić do trzech wentylatorów 120/140 mm.

Lewy bok Dark base 700 to 4 mm szkło hartowane. Mocowane jest ono na cztery szybkośrubki i wygląda ono fantastycznie. prawy bok to blacha z materiałem wyciszającym. Blacha jest dość gruba i mocuje się ją na dwie szybkośrubki.

Obudowa stoi na czterech nóżkach, które od spodu posiadają gumowe wyłożenie. Obudowa jest bardzo stabilna i nie ślizga się po panelach. Także tutaj możecie zauważyć ogromny filtr przeciwkurzowy, który przykrywa cały spód i jest łatwo wyjmowany. Be quiet! pomyślał także o miejscu na jeden 120/140 mm wentylator.

Tył jest dosyć standardowy. Na dole znajduje się miejsce na zasilacz, wyżej umieszczonych zostało 7 poziomych oraz 2 pionowe zaślepki PCI. Mocowane są one na szybkośrubki. Na samej górze znajduje się 140 mm wentylator – model ten sam co z przodu.

Jak wspomniałem na wstępie, Dark Base 700 jest pierwszą obudową, która posiada piwnicę. Obie części oddziela metalowa obudowa, która posiada dwie nakładki z tworzywa sztucznego. Można je zdjąć i tym samym zyskać dodatkowe miejsce na montaż 120/140 mm wentylatora czy dodatkowe otwory do przeprowadzenia kabli.

System zarządzania okablowaniem jest bardzo dobry. Obudowa posiada wiele otworów na przełożenie kabli, które zostały ogumowane. Co ciekawe, producent nie pomyślał tylko o otworze na kabel do zasilania procesora, przez co nie miałem jak dociągnąć złącza obecnego w zasilaczu BFG ES Series 800 W – kabel były za krótkie a nie miałem pod ręką przedłużacza. Z tyłu jest do około 20 mm wolnej przestrzeni na kable. Be quiet! deklaruje, że w obudowie można zmieścić do 7 dysków 3,5 cala oraz aż 17 2,5 cala. Miejsca montażowe znajdują się po prawej od miejsca montażu płyty głównej (dołączona jest tylko jedna taka klatka, resztę można dokupić), w koszyku w piwnicy oraz za tacką na płytę. Taka ilość miejsca jest potężna i zadowoli praktycznie każdego. W obudowie można zmieścić karty graficzne o długości do 286 mm, bądź 430 mm gdy nie ma klatki HDD. Chłodzenia procesora mogą mieć wysokość do 180 mm. Z tyłu, za tacką na płytę główną, znajduje się kontroler obrotów. Zasilany jest on ze złącza sata i można tam podłączyć do 6 wentylatorów. Także można na nim ustawić tryb ich pracy – performance albo silent. Ciekawa jest też sama tacka, którą można obrócić czy nawet wyjąć i używać jako test bencha. Z obudowy generalnie można wymontować wiele niepotrzebnych elementów – jest ona dosyć modularna. Warto też wspomnieć, żę Dark Base 700 posiada wiele antywibracyjnych nakładek, które znajdują się przy dyskach HDD, wentylatorach czy tacce na płytę główną.

W piwnicy znajduje się miejsce na zasilacz oraz klatka na dyski. PSU montuje się na czterech gumowych stopkach, które są antywibracyjne. Jego długość może wynosić 285 mm albo 240 mm gdy zainstalowany jest dolny wentylator. Za nim jest wcześniej wspomniana klatka, która posiada dwa zestawy szyn montażowych.

Obudowa jest bardzo przyjazna chłodzeniu cieczą. Na przodzie można zamontować chłodnicę 120/140/240/280/360 mm, na górze 120/240/360 mm a z tyłu 120/140 mm. Także jest mnóstwo miejsca na pompkę, węże czy rezerwuar.

Podsumowanie

Be quiet! Dark Base 700 kosztuje około 800 zł i uważam, że jest ona warta tych pieniędzy. Obudowa pięknie się prezentuje – jest elegancka, cała czarna, posiada okno z hartowanego szkła, osłonę na zasilacz oraz lekki podświetlenie LED, które można zsynchronizować z płytą główną. Jest ona także perfekcyjnie wykonana i oferuje mnóstwo przestrzeni i miejsca na podzespoły czy też chłodzenie cieczą. Dark Base 700 jest także ofiltrowana a każdy z  filtrów jest łatwo dostępny. Kolejnymi jej plusami są maty wyciszające oraz antywibracyjne nakładki. Obudowa posiada znakomitej jakości wentylatory, które są niestety tylko dwa. Jest dostępny za to kontroler ich obrotów. Małym minusem jest także brak otworu dla kabla CPU – trzeba kombinować z jego przeciągnięciem a najlepiej jest zaopatrzyć się w przedłużacz. Dark Base 700 jest znakomitą obudową i w tej cenie jest to jeden z najlepszych wyborów.