Daniel Jeffries, ekspert światowej klasy, otworzył swoją przemową największą polską konferencję poświęconą technologii blockchain – Blockchain Connect Warsaw 2018. W jego opinii jest to wynalazek na miarę prasy Gutenberga, ale ciągle jest on we wczesnym etapie i należy w niego włożyć sporo pracy.
Daniel Jeffries mówił:
Druk okazał się fenomenem, ponieważ zdemokratyzował dostęp do informacji, co doprowadziło do transformacji w społeczeństwie. Dziś na naszych oczach rozwija się technologia, która niesie podobny potencjał. Nie koloryzuję mówiąc, że blockchain to największy wynalazek ostatnich 500 lat. Ludzie zawsze chcą dominować nad innymi i za każdym razem rezultat jest taki sam: chore społeczeństwo, gospodarka i biznes. Wszystkie złe rzeczy, które wydarzyły się w historii ludzkości, miały miejsce dlatego, że jakiś człowiek lub grupa ludzi zaczęła dominować nad resztą. Zdecentralizowane technologie odwracają tę sytuację, sprawiając, że wszyscy chcą grać do jednej bramki. Jeśli wszyscy podejmujemy decyzję, a nie wyłącznie osoby na czubku piramidy, to będziemy podejmować je w taki sposób, który przyniesie korzyść dla całej wspólnoty. To nie utopia, blockchain dostarcza takie mechanizmy.
W jego opinii blockchain dokona ogromnych zmian w światowej gospodarce. Ma on także złą wiadomość dla osób uważających, że scentralizowane kryptowaluty to zło:
Chiny i Izrael pracują nad własnymi, scentralizowanymi kryptowalutami i naiwnością jest wierzyć, że nie staną się one wartościowym środkiem płatniczym. Będą raczej funkcjonować obok zdecentralizowanych kryptowalut, będących swoistym zabezpieczeniem. Scentralizowane cyfrowe pieniądze będą miały sporo wad, takich jak śledzenie wszystkich transakcji przez państwo, co godzi w prywatność ich użytkowników. W takim systemie można po prostu skasować pieniądze z czyjegoś konta, a te znikną bez śladu.
Według niego, za 20 lat narodowe kryptowaluty będą standardem. Ze względu na to, że konferencja jest poświęcona technologii blockchain, a nie kryptowalutom, to ich możliwości skomentował Krzysztof Gagacki z IOVO.io, czyli polskiego startupu dedykowanego decentralizacji i demokratyzacji dostępu do danych osobistych oraz powstających na ich bazie wyników scoringowych:
Blockchain przemodeluje nasze społeczeństwo, to tylko kwestia czasu. Zmieni sposób, w jaki robimy biznes, głosujemy, zawieramy umowy, a nawet robimy zakupy. Ta technologia daje niespotykane dotąd transparentność i poziom cyberbezpieczeństwa, ale najważniejsze jest to, że za jej sprawą może nastać koniec dominacji ludzi uprzywilejowanych. To będzie rewolucja równych szans.
Źródło: Materiały prasowe