Reklama
aplikuj.pl

A Plague Tale Requiem na konsolach w 40fps na specjalnych telewizorach

a plague tale

A Plague Tale Requiem zostało przetestowane na Xbox Series S, Xbox Series X, PlayStation 5 i PC. Tytuł z jednej strony jest wymagający, ale korzystając z kilku sztuczek możemy uzyskać nawet 160 klatek na sekundę.

Testy A Plague Tale Requiem

W końcu wszystko się wyjaśnia. A Plague Tale Requiem trafiło do niektórych graczy przedpremierowo, przez co pojawiało się wiele informacji na temat tego, jak gra działa. Część osób mówiła o 30 fps, a część o odblokowanym klatkarzu. Jak to jest zatem ostatecznie? Okazuje się, że wszyscy mieli rację!

Czytaj też: Gameplay Dead Space Remake ujawnia ogromne zmiany

A Plague Tale Requiem włącza się na konsolach w 30 klatkach na sekundę, ale jeśli posiadacie telewizor z technologią VRR, to będziecie mogli ograć tytuł w około 40-45 fps ze sporadycznymi spadkami. Ostateczne wyniki osiągów konsol prezentują się następująco:

  • Xbox Series S: 1080p/30fps | 40fps z VRR (51,90Gb)
  • Xbox Series X: 1440p/30fps | 40fps z VRR (51,90Gb)
  • PlayStation 5: 1440p/30fp | 40fps on 120hz (50,03Gb)

A Plague Tale Requiem ma być bardzo wymagającą grą, ale chciałbym uspokoić tych, którzy już się boją, że nadchodzą same gry w 30 fps (choć osobiście mi to nie przeszkadza). Gotham Knights i A Plague Tale Requiem działają w 30 fps z kilku powodów. Pierwsza gra oferuje tryb sieciowy, przez co optymalizacja połączenia między graczami wymusiła jeden tryb graficzny. Szczerze, uważam, że tutaj można było się bardziej postarać, ale jakiś argument za tym przemawia. W kwestii A Plague Tale Requiem powinniście jednak pamiętać, że mówimy i studiu AA, które nie ma odpowiednich budżetów na spektakularną optymalizację. To nie jest gra AAA, w której twórcy mogą sobie pozwolić na przygotowanie wielu trybów graficznych, bo to po prostu kosztuje. Także moim zdaniem – gry AAA na PlayStation 5 i Xbox Series X dalej będą oferowały tryby 60 fps.

Szczegóły porównania A Plague Tale Requiem

Co dowiadujemy się z porównania A Plague Tale Requiem? Xbox Series X to wersja gry, która jest najstabilniejsza, jeśli chodzi o konsole. PlayStation 5 dławi się bardziej przy niektórych sekwencjach z szczurami, chociaż nie oznacza to, że gra jest niegrywalna.

Czytaj też: Mapa Cyberpunk 2077 popsuta, a data premiery Wiedźmin 3 chyba wyciekła

Pod względem grafiki PlayStation 5 i Xbox Series X wyglądają identycznie, ale edycja na Xbox Series S zalicza cięcia w kwestii cieni, tekstury, roślinności, odbić czy zasięgu rysowania obiektów. Gra jednak wciąż wygląda niesamowicie dobrze.

Czasy ładowań są takie same na każdej platformie i nawet PC nie jest tutaj jakoś znacznie lepsze. Na komputerach gra jest wygląda najlepiej, a w nadchodzącej łatce do gry pojawi się ray-tracing. Tytuł na karcie RTX 3080, w 4K, z włączonym DLSS 2 działa w 50 klatkach na sekundę. Jednak ta sama scena na karcie RTX 4090, w 4K, z włączonym DLSS 3 to już spektakularny wynik w postaci ponad 160 fps!