Acer to od lat niezmiennie jeden z liderów rynku komputerów przenośnych i stacjonarnych. Kilka dni temu mieliśmy okazję porozmawiać z prezesem firmy w regionie EMEA. Opowiedział nam o planach Acera na bliższą oraz dalszą przyszłość.
Rok 2020 oczami Acera
W wywiadzie prowadzonym pod koniec 2020 roku nie mogło zabraknąć pytania o podsumowanie bardzo ciężkich ostatnich miesięcy. Świat stanął na głowie, ale zdaniem Emmanuela Fromonta, Acer dobrze poradził sobie w czasie pandemii.
Firma była 4. producentem gamingowych komputerów w I i II kwartale 2020 rok z wzrostem odpowiednio 38 i 39% roku do roku. Acer był też drugim na świecie producentem Chromebooków z 21% udziałem w rynku.
Nasz region (EMEA) generuje największą część przychodów firmy (37%), a laptopy nadal są najbardziej dochodową częścią biznesu. Stanowią 64% przychodów Acera. Monitory odpowiadają za 13% z nich, a komputery stacjonarne za 11%.
Główny nacisk Acer stawia na rosnące segmenty rynku. Wśród nich są ultralekkie laptopy, ekosystem gamingowy, urządzenia o wzmocnionej odporności oraz Chromebooki.
Nowa platforma eSportowa Acer Planet9
Acer stawia na eSport, co potwierdza nowa platforma o nazwie Planet9. Przedsięwzięcie po części czysto sportowe, a po części stawiające na stworzenie otwartej społeczności graczy. Za jej pomocą możliwe będzie nie tylko umawianie się na mecze, łączenie w drużyny i współzawodnictwo.
Planet9 będzie też swego rodzaju platformą szkoleniową. Gracze będą mogli śledzić swoje postępy, udzielać sobie wskazówek i stale poprawiać swoje umiejętności w grach. Na platformie pojawią się też specjalni trenerzy, którzy będą mogli szkolić innych graczy, a jednocześnie na tym zarabiać.
Sporym problemem w graniu sieciowym potrafi być bariera językowa. Pomoże w tym SigridWave, czyli oparty na algorytmach sztucznej inteligencji translator, który umożliwi graczom swobodnie komunikować się w trakcie rozgrywki.
Chromebooki sposobem na zdalną edukację
Acer to jedna z pierwszych dwóch firm, które w 2011 wprowadziły do oferty Chromebooki, czyli tanie i proste laptopy działające pod kontrolą systemu Chrome OS. Obecnie Acer ma w ofercie pełne portfolio Chromebooków. Od 11 do 15-calowych modeli, z różnymi ekranami, wzmacnianymi obudowami i w cenie od 199 do 1 000 dolarów. W zasadzie każdy może tutaj znaleźć coś dla siebie.
Chromebooki mogą być jednym ze sposobów na zdalną edukację. Są tanie, proste w konfiguracji i użytkowaniu, dzięki czemu są przystępne zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów. To właśnie z tego powodu mocno rośnie sprzedaż tego typu urządzeń. W II kwartale 2020 roku w rejonie Azji i Pacyfiku sprzedaż Chromebooków wzrosła 5-krotnie. Acer zakłada, że popyt na takie urządzenia jeszcze przez jakiś czas nie będzie spadać i potrwa przynajmniej do początku 2021 roku.
Wraz ze wzrostem popularności Chromebooków, rosną też przychody. W III kwartale 2020 roku aż o 90% rok do roku.
Acer PredatorShot – energetyk dla graczy
Na polskim rynku pojawił się ostatnio napój energetyczny PredatorShot. Polska jest jedynym krajem na świecie, obok Tajwanu, na którym zadebiutował. Można go zamówić przez sklep internetowy Frisco.pl. W jego składzie znajdują się m.in. tauryna, kofeina, luteina i witaminy B3, B6 oraz B12. Acer nie wykorzystał tutaj żadnej istniejącej na rynku marki, która dostała tylko nową nalepkę. To własna, autorska formuła.
Polska jest pewnego rodzaju polem doświadczalnym. To od reakcji naszego rynku będzie zależeć, czy po rozszerzeniu dostępności PredatorShot pojawią się np. nowe smaki lub pojemności napoju.
Czy Acer planuje dalsze odchudzanie laptopów?
Acer to pionier ultralekkich laptopów. Pamiętam swoje pierwsze spotkanie z modelem Swift 7, kiedy to przez kilkanaście minut nie mogłem oderwać się od stanowiska wystawowego. Za nic nie mogłem uwierzyć, że ważący wówczas 990 gramów laptop nie jest tylko pustą w środku, plastikową atrapą.
Firma nadal ma w ofercie równie lekkie, a nawet lżejsze konstrukcje, ale na razie nie mamy co spodziewać się dalszego odchudzania sprzętu. Masa w okolicach kilograma to według Acera idealny kompromis pomiędzy wymiarami sprzętu, a jego wydajnością. Aktualnie dostępna technologia nie pozwala na utrzymanie odpowiednio wysokiej wydajności oraz optymalnego chłodzenia podzespołów oraz jednoczesne dalsze obniżanie masy sprzętu.
Acer też chce mieć laptop działający w 5G
Na rynek trafia coraz więcej urządzeń działających w sieci 5G i Acer nie chce tego przegapić. Niedawno zaprezentowany został nowy wariant laptopa z serii Spin 7 wyposażony w układ Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 2 z modemem 5G. Sprzęt jest w stanie działać zarówno w oparciu o fale milimetrowe, jak i czekające na rozdysponowanie w Polsce częstotliwości poniżej 6 GHz.
W niedalekiej przyszłości Acer będzie wprowadzać na rynek kolejne urządzenia działające w sieci 5G.
Acer angażuje się w walkę z pandemią
W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku Acer wprowadził do oferty dwa laptopy oferujące antybakteryjne rozwiązania. W zależności od dalszego rozwoju sytuacji firma rozważy dodanie do nich kolejnych urządzeń.
Acer angażuje się też we wsparcie sektora medycznego. Na Tajwanie mocno pomaga w tworzeniu specjalnej platformy dla placówek medycznych, której zadaniem jest przyśpieszenie prac nad szczepionką przeciwko COVID_19. Acer chce też wyposażyć lekarzy w rozwiązania, które ułatwią im wykonywanie codziennych obowiązków.