Reklama
aplikuj.pl

Oto dyski SSD PCIe 5.0. ADATA pokazała dwa prototypy

Oto dyski SSD PCIe 5.0, ADATA pokazała dwa prototypy, SSD PCIe 5.0

Project Nighthawk i Project Nightbird – to wcale nie programy genetycznego modyfikowania ptaków, a prototypy dysków. Jednak nie byle jakich, bo firma ADATA ujawniła je, jako tak naprawdę pierwsze dyski SSD PCIe 5.0, które możemy zobaczyć na zdjęciu, choć wcześniej Kioxia już coś nam pokazała.

ADATA pokazała swoje dyski SSD PCIe 5.0

Dziś mamy dla Was jedynie przedsmak wiadomości, bo ADATA postara się o ujawnienie wszystkich szczegółów podczas targów CES 2022 5 stycznia. Obok nowych pamięci DDR5, czy peryferiów dla graczy światu zostaną pokazane prototypowe dyski SSD PCIe 5.0 w formie Project Nighthawk i Project Nightbird.

Czytaj też: Game Ready 497.29 WHQL, czyli GTFO i Horizon Zero Dawn na celowniku

Te do działania będą wykorzystywać cztery linie PCIe 5.0 i protokół NVMe 2.0. Z tego co już wiadomo, zapewnią do 8 TB pojemności (to wskazuje na wykorzystanie kości QLC) i do 14 GB/s sekwencyjnego odczytu. Planowane są jednak również wersje 12 i 10 GB/s.

Czytaj też: Exploit w GOG nie został usunięty od prawie 2 lat. CD Projekt wie o nim doskonale

Producenci mogą jednak chwalić się swoimi dyskami SSD na PCIe 5.0 na lewo i prawo, ale na ten moment nie ma dla nas to większego znaczenia. Powód? Na ten moment żadna platforma nie zapewnia złączu M.2 łączności PCIe 5.0, bo nawet nowa platforma Intela gwarantuje PCIe x16 piątej generacji wyłącznie dla głównych slotów PCIe x16. To oznacza, że wprawdzie montaż SSD PCIe 5.0 jest możliwy, ale wymaga odpowiedniego adaptera. Tych jeszcze z kolei nie ma, ale ponoć MSI zapewni nam jeden w formie M.2 Expander.