WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Aerion AS2 – pierwszy ponaddźwiękowy samolot biznesowy

Rozwój awiacji znacząco skrócił czas potrzebny do podróży – nie tylko po kraju, ale także tej interkontynentalneje. Jak wynika z informacji przekazanych przez firmę Flexjet, wkrótce loty staną się jeszcze krótsze.

Wszystko za sprawą zamówienia jakie złożyły wspomniane linie lotnicze. Dotyczy ono dwudziestu supernowoczesnych i superszybkich samolotów Aerion. Jedną z technologii wykorzystywanych przez te maszyny mają być rewolucyjne skrzydła, powstałe dzięki badaniom w dziedzinie tzw. naddźwiękowego naturalnego przepływu laminarnego. Były one prowadzone przez DARPA i sprawdzane przez NASA. Tak kosmiczna technologia, w połączeniu z trzema silnikami, ma pozwolić na znaczne skrócenie czasu podróży. Jak zapowiadają przedstawiciele linii, Aerion AS2 rozwinie prędkość 1,5 macha (ponad 1800km/h). Obecnie czas potrzebny na dostanie się z Nowego Jorku do Londynu to około 8 godzin. Nowe samoloty pozwolą na przelot podobnego dystansu w ciągu około 5,5 godziny.

Oczywiście przebywanie na pokładzie tych maszyn nie będzie tanie. Samoloty będą przeznaczone dla najbogatszych i pomieszczą od 8 do 12 osób. Pierwsze testy AS2 powinny odbyć się w okolicach 2021 roku, tak, aby w 2023 trafić na rynek.

[Źródło i grafika: gizmodo.com]