Reklama

Czy warto zmienić wentylatory na chłodzeniu cieczą AiO?

AiO, zmiana wentylatorów AiO, zmiana wentylatorów chłodzenie cieczą

Wiele osób nie jest zadowolonych z działania swojego gotowego zestawu chłodzenia cieczą AiO. Czy zwykła wymiana wentylatorów może pomóc w polepszeniu wydajności i/lub kultury pracy?

Aby to sprawdzić, postawiłem wykonać pewien eksperyment. Wykorzystałem do tego chłodzenie cieczą Cooler Master Masterliquid 240. Fabrycznie zamontowane są na nim wentylatory MasterFan Air Balance. Ich maksymalne obroty wynoszą 2000 RPM.

Jeśli zmieniać wentylatory na AiO, to tylko na najlepsze. W tym celu ściągnąłem wentylatory Noctua NF-A12x25 PWM. Co więcej udało mi się uzyskać ich cztery sztuki, więc sprawdzę też konfigurację push-pull. Wentylatory Noctua są zdecydowanie najlepsze na rynku, co pokazuje wiele testów. Dodatkowo ich maksymalna prędkość to również 2000 RPM, więc można bezpośrednio porównać fabryczne śmigła z tymi od Noctuy.

Platforma testowa
Procesor
AMD Ryzen 5 3600X
Chłodzenie
Cooler Master Masterliquid 240
Pasta
Noctua NT-H1
Płyta główna
ASRock X570 Extreme4
Pamięć RAM
Kingston Predator 2x 8 GB 3000 MHz
Karta graficzna
Asus GTX 1650 ROG Strix OC
M.2
Samsung 970 Evo NVMe 1 TB
Zasilacz
SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W
Monitor
Acer Predator XB271HU Abmiprz

Testy

Zacznijmy od wydajności. Ta jest najmniejsza na fabrycznych wentylatorach – dotyczy to wszystkich testowanych obrotów. Natomiast do dwóch śmigieł od Noctuy fabryczne wentylatory nie tracą zbyt wiele – stopień różnicy naprawdę jest pomijalny. Trochę inaczej jest w przypadku czterech wentylatorów Noctua. Tutaj różnice są już znaczące – zanotowane temperatury są znacznie niższe, w szczególności na niższych obrotach.

Trochę inaczej sprawa ma się z kulturą pracy. Nawet cztery wentylatory Noctua, niezależnie od obrotów, są cichsze od fabrycznych śmigieł. Różnice są tutaj jednak niewielkie. W przypadku dwóch wentylatorów Noctua różnice w kulturze pracy są już znacznie bardziej znaczące – śmigła są zauważalnie cichsze.

Podsumowanie

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule – tak, warto to rozważyć. Pamiętajcie jednak, aby wymienić fabryczne wentylatory na inne wysokiej klasy – choćby takie, jak użyte w tekście Noctua NF-A12x25 PWM. Zapewnią one albo cichszą pracę (w przypadku dwóch sztuk), albo znacznie niższe temperatury (w przypadku czterech sztuk). Fabryczne wentylatory wypadają bardzo podobnie do dwóch śmigieł Noctua pod względem wydajności i bardzo podobnie do czterech wentylatorów pod względem głośności.

Pamiętajcie też, że w przypadku bardzo drogich chłodzeń AiO różnice będą się bardziej zacierały. W tym wypadku mamy do czynienia ze słabszym AiO z tańszymi wentylatorami, ale przy droższych konstrukcjach zazwyczaj są lepsze śmigła. Także same wentylatory Noctua to jedna z najlepszych propozycji pod względem stosunku wydajność/głośność. Śmigła od innych producentów mogą dawać trochę inne rezultaty, nawet jeśli będą to bardzo drogie konstrukcje.