Reklama
aplikuj.pl

Akcelerator antymaterii pomoże zrozumieć fizykę cząstek elementarnych

Akceleratory cząstek mogą nauczyć nas wiele na temat sił, które tworzą wszechświat. W ich skład wchodzą niestety długie tunele, które eliminują możliwość przenoszenia urządzeń. Naukowcy z Imperial College London opracowali właśnie coś znacznie mniejszego.

Aby móc stworzyć kompaktowy akcelerator cząstek antymaterii badacze wykorzystali symulacje i modele komputerowe. Dzięki nim możliwe było zaprojektowanie systemu, który będzie miał zaledwie kilka centymetrów i jest już dostępny w dużej ilości laboratoriów na całym świecie. Nowa metoda polega na wysyłaniu wiązek laserowych do chmur plazmy w celu wytworzenia pozytonów (antymaterii dla elektronów) i od razu przyspieszenie ich w wiązce. Dzięki kolizji pozytonów z elektronami dojdzie do anihilacji i tym samym wytworzenia większej ilości egzotycznych cząstek, jak np. bozonów Higgsa.

Dzięki tej metodzie możliwe jest znacząco zmniejszenie rozmiarów urządzeń oraz kosztów potrzebnych do przyspieszenia antymaterii. Być może dzięki temu badania nad tym zagadnieniem rozwiną się mocno na całym świecie i dowiemy się czegoś, co może zmienić nasze postrzeganie świata.

Źródło: https://newatlas.com/