Reklama
aplikuj.pl

Aktualizacja przeciw Spectre nie dla komputerów z procesorami AMD

Spectre

Microsoft postanowił wstrzymać rozpowszechnianie aktualizacji za pośrednictwem usługi Windows Update dla użytkowników ze starszymi procesorami AMD. Winowajcą jest sama łatka, która powoduje niemałe błędy.

Jak pewnie wiecie, ostatnie dni upłynęły pod znakiem bezpieczeństwa naszych komputerów pod kątem luk zero-day w procesorach Intela, ARM oraz AMD. O ile wszyscy posiadacze produktów ”czerwonych” mogą spać spokojnie, jeśli idzie o ataki Meltdown, to sprawa ma się inaczej w przypadku exploitów wykorzystujących lukę Spectre. Te będą w stanie zaszaleć w naszej pamięci podręcznej i operacyjnej bez względu na producenta naszego mikroprocesora. Tyle że dostęp do niej uzyskają tylko i wyłącznie lokalnie, a nie zdalnie, jak w przypadku Meltdown.

Właśnie ze względu na to Microsoft zdecydował się na zaktualizowanie systemów bazujących na procesorach AMD, ale coś poszło nie tak. Okazało się, że po zainstalowaniu wspomnianej łatki wiele komputerów przestaje funkcjonować poprawnie i dlatego zaprzestano jej udostępniania, aby nie narazić większej ilości użytkowników. Według twórców poprawki wina stoi po stronie AMD, ponieważ dostarczone przez nich dokumentacje nie są zgodne z niektórymi układami. Nie zmienia to jednak faktu, że prace nad ich dopracowaniem nadal trwają, a jej efekty ujrzymy w najbliższej przyszłości.

Źródło: pcworld.comsupport.microsoft.com