WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Aktywność elektryczna serca może pozwolić na szyfrowanie danych

Szyfrowanie dokumentacji medycznej nie jest trywialnym zagadnieniem. Musi ona być dostępna tylko dla pacjenta i lekarza więc musi ona zostać odpowiednio zabezpieczona. Naukowcy z Binghamton State University twierdzą, że kluczem do dobrego szyfrowania może zostać Twoje serce, a konkretnie jego aktywność elektryczna.

Podstawa takiego myślenia opiera się na jednej rzeczy- w przyszłości prawdopodobnie wszyscy pacjenci będą nosili urządzenia gromadzące dane o ciele i wysyłające je do lekarza. Ponieważ będzie to także dotyczyło sygnału EKG więc może on posłużyć do szyfrowania transmisji co może obniżyć koszty i potrzebną moc obliczeniową. Obecnie stosowane zaawanasowane techniki szyfrowania nie mogą zostać zastosowane w poręcznych i mobilnych ponieważ mogą spalić baterię w małych urządzeniach. Wadą rozwiązania z użyciem sygnału elektrycznego serca jest jego zmienność. Może się to zmieniać w zależności od aktywności fizycznej, stanu zdrowia czy wieku.

Badania nad tą techniką ciągle trwają. Jeśli została by wyeliminowana jej główna zmiana to mielibyśmy świetną rzecz, która z pewnością sprawdziła by się nie tylko w przypadku danych biomedycznych.

Źródło: http://pcworld.com/