Reklama
aplikuj.pl

Argentyński prezydent ma koronawirusa. Wcześniej został zaszczepiony na COVID-19

pandemia

Alberto Fernández, 62-letni prezydent Argentyny, uzyskał dodatni wynik testu na obecność koronawirusa. Polityk był już zaszczepiony na COVID-19, a jego objawy są łagodne.

Fernández ma symptomy przypominające przeziębienie, tj. doświadcza lekkiego bólu głowy oraz stanu podgorączkowego. Można przypuszczać, że jest to zasługa szczepionki, ponieważ polityk znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka.

Czytaj też: Szczepionka od Pfizera okazała się skuteczna w starciu z kolejnym szczepem koronawirusa

To oczywiście nie pierwszy przypadek wykrytego zakażenia SARS-CoV-2 wśród prezydentów z całego świata. Wcześniej dodatnie wyniki testów otrzymali m.in. brazylijski przywódca Jair Bolsonaro, amerykański Donald Trump, francuski Emmanuel Macron czy meksykański Andrés Manuel López Obrador.

Alberto Fernández został zaszczepiony na koronawirusa za pomocą rosyjskiego preparatu Sputnik V

Fernández jest jednak pierwszym prezydentem, który był w pełni zaszczepiony, a mimo to uległ zakażeniu. Pierwszą dawkę rosyjskiej szczepionki Sputnik V podano mu 21 stycznia, a drugą – 11 lutego. Instytut Gamaleya, odpowiedzialny za opracowanie preparatu, stwierdził, że szczepionka ma wskaźnik skuteczności rzędu 91,6 procent, lecz w 100% zapobiega ciężkiemu przebiegowi COVID-19.